Zile Belediyesi’nden online mezar ziyareti

Zile Belediyesi’nden online mezar ziyareti

Zile Belediyesi’nden online mezar ziyareti

04 Ocak 2014 - 19:21

 

 

Zile ilçesinde Belediye, vatandaşların ilçe mezarlığında bulunan yakınlarının kabrini ziyaret eden online mezar ziyareti sistemi başlattı.


Zile Belediyesi özellikle ilçe dışında bulunan çok sayıda Zile’nin, merkezde bulunan mezarlıklarda bulunan yakınlarının kabrini ziyaret edebilmeleri için ilginç bir yöntem seçti. Belediye bunun için internet ortamından 'Zile Belediyesi mezarlık bilgi sistemi' üzerinden kabir dua.com adlı sayfa hazırladı. Hazırlanan sayfayı ziyaret eden vatandaşlar ilçe merkezinde ki mezarlıklara yönlendirilip burada 'mezar ara' kısmından istediği mezarı arayıp yine 'sela oku' kısmına tıklayarak sela okutabiliyor. Şu ana kadar ilçede 30 bin mezarın sistemde yer aldığı bildirildi.


 

"TÜRKİYE'DE BİR İLK"
 

Online mezar ziyaretinin Türkiye'de ilk olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, yaptığı yazılı açıklamada "Zile'deki mezarlıklara bilgisayarınızdan girip, yakınlarınızın kabrini 360 derece, üç boyutlu görerek Kur'an-ı Kerim'den istediğiniz sureyi, istediğiniz hafızımızdan dinleyerek dua edebiliyorsunuz. Zile'mize özgü selâları dinleyebiliyorsunuz. Zile dışında, Zile nüfusuna kayıtlı 400 bin hemşehrimiz var. Özellikle, iş ve eğitim sebebiyle Amerika'dan, Japonya'ya, Edirne'den, Kars'a her yerdeyiz. Doğup büyüdükleri topraklara özlemle bakan, ramazan ve kurban bayramlarında, kandillerde, mübarek günlerde Zile'ye gelemeyen, mezar ziyareti yapamadıkları için hüzünlenen kardeşlerimize de hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şu anda 30 bin mezarımızı kayıt altına aldık. Multikopter ile hava fotoğrafları aldık. Asri mezarlığın bir kısmı sistemde. Yakında tüm mezarlıklarımız sistemin içine girmiş olacak" dedi.

 

8202147.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Reşadiye'de bir köye daha karantina
Reşadiye'de bir köye daha karantina