>
Zile’de 20 dönüm araziye bin yıllık ata tohumu ekildi

Zile’de 20 dönüm araziye bin yıllık ata tohumu ekildi

Tokat’ın Zile ilçesi İstasyon mahallesinde 20 dönüm tarım arazisine 610 kilogram Karakılçık buğdayı ekildi. Bin yıllık ata tohumu olan Karakılçık Buğdayının yaygınlaştırılması amaçlanıyor

22 Kasım 2021 - 20:17

Bin yıllık ata tohumu Karakılçık Buğdayını tekrar ekme, yaygınlaştırma ve buğday üreticilerine destek verme amacıyla başlatılan proje kapsamında, Tokat’ın Zile ilçesi  İstasyon Mahallesi’ndeki 20 dönüm tarım arazisine 610 kilogram Karakılçık Buğdayı ekildi. Günümüz de yerel tohumların önem arz ettiğini ve korunması gerektiğini belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, sağlıklı gıdaya yerel tohumlarla ulaşılabileceğini söyledi.

 

ÇİFTÇİMİZE TOHUM DESTEĞİ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ

Karakılçık Buğdayı ’nı kapasite artırımı yapılarak bu yılda ekmeye devam ettiklerini belirten Başkan Sargın, “ Geçen yıl başladığımız proje kapsamında ilk hasadımızı verimli bir şekilde yaptık. Bu yıl kapasite artırımı yapılarak devam eden projemiz ile çiftçimize tohum desteği vermeyi hedefliyoruz. Pandemi sürecinde özellikle ülkelerin bu dönemde üzerinde durdukları en önemli konulardan bir tanesi de gıda arz güvenliğidir. Bu vesileyle Zile gibi geniş tarım arazilerine sahip, iklim bakımından elverişli bu bölgelerde çok önemli bir misyonumuz var ve biz de bu misyonumuzu yerine getirmekte kararlıyız" dedi.

2021/11/2021-11-22-20-20-16.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki