ZİLE, KÖKLÜ GEÇMİŞİNİ UNUTMUYOR
Reklam

ZİLE, KÖKLÜ GEÇMİŞİNİ UNUTMUYOR

Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, “Asırlık Zile Panayırı” ile “2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı” açılış törenlerine katıldı. Zile’nin asırlardır devam ettirdiği “Asırlık Zile Panayırı” ise ziyaretçilerini bekliyor.

09 Ekim 2017 - 11:27

İlk olarak, Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve ülkemizin birçok bölgesinden gelen çiftçi ve esnafı ağırlayan “2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı” açılışı gerçekleştirildi. Program, Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında, Zile’nin tarım şehri olduğuna vurgu yapan Sargın, “Şu anda tarım arazilerimizin yüzde 35’i sulanabilir durumda. Süreyya Bey Barajı sulama kanalları hizmete geçtiğinde, bu oran yüzde 65’e çıkacak. Bununla birlikte Zile’de, tarım ve tarıma dayalı sanayi gelişecek” dedi.

 

Ardından kürsüye gelen Zile Belediye Başkanı Lütfü Vidinel ise konuşmasında, “İlçemizde müthiş bir ticari birikim var. Esnaflarımız çoğunluğu bölgesel işler, hatta ihracat yapıyor. Şimdi güç ve gönül birliği içerisinde, ilçemizi bulunduğu yerden hak ettiği yere ulaştırma gayreti içerisindeyiz”  ifadelerini kullandı.

 

Tokat’ın geleceğine ilişkin öne çıkan hususun tarım olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Toraman ise, “Tokat coğrafyası itibariyle tarım potansiyeli birinci sırada olan bir il. Üç tane önemli vadi ile geniş ve sulanabilir araziler, bu potansiyeli yükseltiyor. Ne kadar sanayileşirsek sanayileşelim, hizmet sektörü ne kadar gelişirse gelişsin vazgeçemeyeceğimiz bir alan tarım alanı. Kırsal kesimde nüfus azalıyor olabilir, ancak teknolojideki gelişmeler insan gücündeki azalmanın yerine geçiyor. Aynı zamanda makinalı tarımla birlikte verim de artıyor. Tarım ve ticaretin büyük geçmişi olan Zile’de, böylesine önemli bir fuarı tertip eden Zile TSO yönetimini tebrik ediyorum” dedi.

 Konuşmaların ardından, kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar alanındaki stantları gezerek tarım makinalarını inceleyen Vali Toraman, herkese bol ve bereketli kazançlar diledi.   

 

ASIRLIK ZİLE PANAYIRI AÇILDI

 

2. Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı açılışının ardından, Osmanlı döneminde fermanla kurulan 6 büyük panayırdan birisi olan “Asırlık Zile Panayırı” açılışı gerçekleştirildi.

 

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından “tekstil, halı, hediyelik eşya, ayakkabı ve gıda” gibi ürünlerin yer aldığı, otağ çadırların kurulduğu panayır alanındaki stantları ziyaret ederek ürünler hakkında bilgiler alan Vali Toraman, esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet etti.

 

Açılış programlarına Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfü Vidinel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Zile TSO Yönetim Kurul Başkanı Şükrü Sargın ve diğer davetliler katıldı.

 

Zile dönüşü, şeker pancarı hasadı yapılan bir tarlada çalışan çiftçileri ziyaret ederek bir süre sohbet eden Vali Toraman, “Hasat dönemi hayırlı uğurlu olsun. Allah bol ve bereketli ürünler versin” temennisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x