Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri...

Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri tamamlandı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Zile-Özyurt ile Almus-Çevreli’de Toplulaştırma projeleri tamamlandı

05 Ağustos 2020 - 14:40

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından  Tokat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

 

Tokat ili Zile ilçesine bağlı bazı köylerde yürütülen toplulaştırma çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Tokat ili Zile ilçesi Özyurt köyünde gölet ve sulama sistemi ile Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesinde sulama sistemi, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları yapılmış; projenin geçici kabulü gerçekleşmiştir. Çevreli beldesinde toplam 650 hektar üzerinde yapılan arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme sonucunda bin 868 olan toplam parsel sayısı bin 401’ e düşmüştür. Yüzde 25,0 toplulaştırma oranına ulaşılmıştır” dedi.

ÇEVRELİ’DE 625 HEKTAR ALAN SUYA KAVUŞTU

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız açıklamasını şöyle sürdürdü:Çevreli’de sulama sistemi çerçevesinde; 58,169 km sulama hattı üzerine 289 adet hidrant, 15 basınç kırıcı vana, 4 adet ise vantuz yerleştirilmesi ile 625 hektar alan suya kavuşmuştur. Sulama sistemleri ve toplulaştırma çalışmaları kapsamında; geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Çevreli’de üretim deseninde önemli farklılar oluşmuştur. Geçmiş yıllarda kuru tarımın ağırlıkta olduğu 865 rakımdaki beldede; silajlık mısır, danelik mısır, şekerpancarı, çilek ve sebze yetiştiriciliğine yönelim artmış olup gelecek yıllarda üretim faaliyetlerinin bu yönde artacağı tahmin edilmektedir. Zile Özyurt köyünde sulama sistemi çerçevesinde; Temelden yüksekliği 41 metre ve depolama hacmi 1209,136 m3 olan sulama göleti ile kapalı sistem basınçlı sulama ile 25,912  km sulama hattı tamamlanmış, üzerine 88 adet hidrant, 49 adet  vantuz, 10 adet hat kapama vanasının yerleştirilmesi ile 400 hektar alan suya kavuşturulmuştur. Geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Özyurt’ta üretim deseninde de olumlu değişiklikler beklenmektedir.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı