Zoonoz hastalıklarda önemli hizmet

Zoonoz hastalıklarda önemli hizmet

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Hizmet binasında hızlı test kitleri ve bazı klinik teşhisler için kullanılabilecek laboratuar malzemeleri faaliyet geçirildi. İnovet firması tarafından ihale sonucu tedarik edilen cihazların kullanımı hakkında firma yetkilileri tarafından yerinde eğitim verildi.

10 Aralık 2019 - 10:30

2019 yılı Tarım Tokat Projelerinden "İlaçta Etkinlik Tedavide Yetkinlik" alt projesi kapsamında Tokat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere alınan hızlı test kitleri ve Laboratuar Malzemelerinin kullanımı ve test sonuçlarının değerlendirilmesi kapsamında eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı ile çok sayıda Resmi ve Klinisyen Hekim ile Yardımcı Sağlık Personeli katıldı.

Toplantının Açılış Konuşması yapan Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Salih Çelik; Resmi ve Klinisyen Veteriner Hekimlerin, hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz Hastalıklar olmak üzere hayvan hastalık ihbarlarında anında müdahale ettiklerini, Hayvan Hastalıkların doğru olarak  Teşhisinin gerek hayvanların tedavisi gerekse  doğru ilaç kullanımı noktasında son derece önemli olduğunu söyledi.

Tarım Tokat Projeleri kapsamında  "İlaçta Yetkinlik Tedavide Etkinlik Projesi" ile İl Müdürlüğüne alınan hızlı test kitleri ve laboratuar cihazlarının bu açıdan son derece önemli olduğunu belirten Çelik, emeği geçenlere teşekkür etti.

Cihazlar tarafından alınan sonuçların hastalık teşhisleri için değerlendirilmesi ile ilgili olarak İl genelinde görev yapan Resmi ve Özel Veteriner Hekimlerimize Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Makmut Ok tarafından teorik eğitim verilmiştir. Eğitim karşılıklı soru cevap şeklinde tamamlandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x