Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte, 2024 yılı için yeniden değerleme oranları da belirlendi. Yapılan hesaplamalara göre, 2024 yılı için uygulanacak olan yeniden değerleme oranı %58,46 olarak belirlendi. Bu durum, birçok harcın ve kurs ücretinin önemli ölçüde artmasına neden olacak.

Tokatlı Gazeteci hayatını kaybetti Tokatlı Gazeteci hayatını kaybetti

Bu durumun, özellikle ehliyet alma maliyetleri üzerinde ciddi bir etkisi olacak. Şu anda 10 bin lirayı bulan B sınıfı ehliyet alma maliyeti, 2024 yılında bu rakamın 2 katına çıkarak 20 bin lirayı aşacak.

A Sınıfı Ehliyet Harcı 1308 Lira Olacak

Ehliyet kurslarının ücretleri, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirlenmekte olup, illere göre farklılık göstermektedir. 2024 yılında A sınıfı sürücü belgesi harcı 1308 liraya yükselecek. B sınıfı sürücü belgesi harçları ise 3 bin 945 lira olarak uygulanacak.

Araç Muayene Ücreti Yükseliyor

Yılın başında, araç muayene ücretlerine de zam yapılacak. Otomobil ve minibüsler için geçerli olan araç muayene ücreti 1821 liraya yükselecek.

Bu değişiklikler, sürücü adaylarını ve araç sahiplerini mali anlamda etkileyecek. Özellikle ehliyet alma sürecine girenlerin bu yeni oranları göz önünde bulundurarak bütçelerini planlamaları önem arz etmektedir.