Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda, 2024 yılının sonunda "Türkiye Tapu" uygulamasının devreye alınması planlanıyor. Bu yeni uygulama, kişi ve mekana bağlı olmaksızın tapu işlemlerini çözümlemeyi hedefliyor.

Vatandaşlar, WebTapu uygulaması sayesinde fiziki ortama gerek duymadan tapu işlemlerini güvenli bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebilecekler. E-Devlet üzerinden de mümkün olan evrak işlemlerinin kullanımı giderek artıyor ve günlük işlem sayısı 200 bine ulaşıyor.

Kütahya Sultanbağı'nda 'kentsel dönüşüm' başlıyor Kütahya Sultanbağı'nda 'kentsel dönüşüm' başlıyor

Türkiye Tapu uygulaması, tapu işlemlerini daha hızlı ve verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Çevrimiçi işlemlerle personelin iş yükünü azaltacak ve süreçleri hızlandıracak bu sistem, tapu satış işlemlerinin de 1 Temmuz'dan itibaren noterlikler vasıtasıyla yapılmasına olanak tanıyor.

Bu yenilikçi adım, Türkiye'nin ve Bakanlık uygulamalarının dijitalleşmesine yeni bir katkı sunuyor ve vatandaşların tapu işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmalarına imkan sağlıyor. 2024 yılı sonunda hayata geçirilmesi planlanan Türkiye Tapu uygulaması, tapu işlemlerinde bir dönüm noktası olacak.