Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Erasmus+ KA210 "Doğal ve İnsan Kaynaklı Afetlerde Kadınların Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında Yunanistan’ın Kozani kentinde düzenlenen eğitim etkinliklerine katıldı.

Eğitimler Manisa İl AFAD Müdürlüğünden

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe alan projenin eğitim ve uygulama etkinlikleri, 12-17 Haziran 2024 tarihleri arasında, Manisa İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı ve beraberindeki ekip tarafından gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Yunanistan’da faaliyet gösteren Go Alive adlı sivil toplum örgütünün yaptığı etkinliklere, Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekibinin yanı sıra, İtalya’dan Extramus ve Portekiz’den Inspira Juventude adlı sivil toplum örgütlerinden de temsilciler katıldı.

Etkinlikler kapsamında Manisa İl AFAD Müdürlüğü tarafından, proje paydaşı 16 katılımcıya ve Kozani kentinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden 20 gönüllü kadına, yaygın eğitim teknikleri ile Afet Farkındalık Eğitimi ve Yangın Farkındalık Eğitimleri verildi. Eğitimler sırasında yangın söndürme uygulamaları da yapıldı.

Kültürel paylaşım ilgi gördü

Etkinliğin dördüncü günü, Kurban Bayramı Arifesine denk gelmesi nedeniyle, Türk gelenek ve göreneklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen özel bir programla devam etti. Tüm kadın katılımcıların ellerine kına yakıldı ve Arife günü yapılan hazırlıklar anlatılarak, Türkiye’den götürülen bayram şekeri ikram edildi. Bu kültürel etkinlikler, Yunan basınında da geniş yer buldu.

Samsun’da uyuşturucu ile yakalanan 4 kişi gözaltına alındı Samsun’da uyuşturucu ile yakalanan 4 kişi gözaltına alındı

Projenin, ekim ayında İtalya’da yapılacak olan faaliyetlerle devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: iha