Göbek fıtığı, yenidoğan bebeklerde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Ceylan, yaklaşık her beş bebekten birinin bu durumla karşılaşabileceğini belirtiyor. Göbek fıtığı, açık kalan göbek halkasından dışarı çıkan bağırsakların, göbek deliği üzerini kaplayan deri altında şişlik oluşturmasıyla kendini gösterir. Bu şişlik, bebek ağladığında büyüyebilir ve bebek uyuduğunda tamamen kaybolabilir.

Prof. Dr. Ceylan, göbek kordonunun gebelik sırasında annenin ve bebeğin kan damarlarıyla bağlantısını sağladığını, doğum sonrası hayatın ilk günlerinde göbek halkasının kendiliğinden kapanması gerektiğini ifade ediyor. Eğer göbek halkası kapanmazsa, göbek fıtığı meydana gelir. Çoğunlukla iyi huylu bir gidişat gösteren göbek fıtığı, genellikle bebek 1 yaşına geldiğinde kendiliğinden kaybolur. Ancak 1,5 cm’den büyük göbek halkası çapına sahip fıtıkların kapanma ihtimali düşüktür. Çocuk 4 yaşına geldiğinde fıtık devam ederse, cerrahi müdahale gerekebilir. 2-3 yaşındaki çocuklarda göbek halkası çapı 2 cm’den büyükse, cerrahi onarım önerilir.

Regl Dönemi Ağrılarını Hafifleten 4 Doğal Çay Tarifi Regl Dönemi Ağrılarını Hafifleten 4 Doğal Çay Tarifi

Göbek fıtığının boğulması, nadir görülen ancak ciddi bir durumdur ve acil müdahale gerektirir. Fıtık içindeki organlar sıkışıp kaldığında bağırsaklar zarar görebilir. Göbek fıtığında boğulma belirtileri arasında, şişliğin çocuk sakinleştiğinde kaybolmaması, fıtığın sertleşmesi, üzerinde kızarıklık ve morluk bulunması sayılabilir. Böyle bir durumda acil bir çocuk cerrahı muayenesi ve gerektiğinde ameliyat şarttır.