Anadolu'nun zengin ve çok yönlü kültürel mirası, Dilek Hanif'in kreatif dokunuşları ve Halkbank'ın desteğiyle "Halkın Sanatı" adı altında bir araya geldi.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımı ile sergi İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Galeri Salonu'nda ziyarete açıldı.

Tokat ön plana çıktı

Projede, Anadolu'nun dört bir yanından gelen geleneksel el sanatları, modern moda tasarımları ile yeniden hayat buluyor. Serginin öne çıkan parçalarından biri, Tokat'ın eşsiz tahta baskı sanatı. Bu yöntem, yüzyıllardır süregelen bir teknikle, ahşap kalıplar kullanılarak kumaş üzerine motiflerin işlenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Sergide, bu geleneksel sanat eseri, Dilek Hanif'in çağdaş moda anlayışı ile yeniden yorumlanarak sergileniyor.

Lara Fabıan büyülü sesiyle istanbul’da Lara Fabıan büyülü sesiyle istanbul’da

Sergi ayrıca, Erzurum'un kaybolmaya yüz tutmuş ehramından, Antepli ustaların el becerileriyle yaşatılan kutnuya, Bartın'ın ince işçilik gerektiren tel kırma sanatından, Kastamonu'nun zarif tırnak bağı işlemelerine kadar pek çok nadide eseri barındırıyor. Ayrıca, Hatay ve Bursa'nın ipekli kumaşlarının lüks ve zarafetini, Kütahya'nın tefebaşı sanatının ve Göynük'ün tokalı örtmesinin giysilere kattığı estetik değerleri de gözler önüne seriyor.

Dilek Hanif, bu projeyi, geçmişin ve şimdinin kesiştiği, gelenekselin modernle buluştuğu bir ilham köprüsü olarak tanımlıyor. "Halkın Sanatı", Hanif'in sözleriyle, onun hayatındaki en büyük keşif ve keyif yolculuğu olmuş