Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora basın mensupları ile bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Bora, geçtiğimiz haftalarda yapılan Tokat tanıtım günlerine dikkat çekti. Tokat tanıtım günlerinin oluşumların kazanç elde etmesi için hayata geçirilen basit çalışmalardan öteye gidemediğini söyledi. Tokatlı olmayan firmaların Tokat esnafı gibi fahiş fiyatlara ürün satmasın da tepki gösteren Bora, izlenimllerini dile getirdi. Başkan Bora, "Bilindiği üzere son dönemlerde Tokat’taki Tokatlılar ile Tokat dışında bulunan Tokatlıların birlikte hareket etmeleri gerektiğine dair iyi niyetli söylemlere şahitlik ediyoruz. Bu anlamda nüfusumuzun yoğun olarak yaşadığı büyük şehirlerimizde düzenlenen Tokat Tanıtım Günleri’nin var olmasının önemine haiz olduğumu öncelikle ifade etmem gerekir. Bu ifadem hem Ankara’da, hem de İstanbul’da düzenlenen organizasyonları yeterli olarak gördüğüm anlamına gelmesin. Gerçekten her iki organizasyonun da, çok iyi PR çalışmaları yapılmamış, insanların bihaber bırakıldığı; dernektir, federasyondur ya da konfederasyondur hiç fark etmez, bu oluşumlara kazanç elde etmesi için hayata geçirilen basit çalışmalardan öteye gidemedi. Hem İstanbul’a hem de bundan yıllar önce düzenlenmiş Ankara’daki organizasyona katılım sağlamış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, 1 adım ileri gidilemediği gibi, İstanbul’da da ciddi bir katılımcı düşüşü gördük" dedi.

Bora, Tokat firmaları adı altında ürün satışı yapılmasına izin verilmesini eleştirerek, "Başına Zileli, Turhallı, Niksarlı ya da Erbaalı diye tabela unvanı getirilen yabancıların, Tokatlı gibi satış yaptığı, Tokat’taki fiyatların 2 katına ürünlerin pazarlandığı bir düzene şahit etmişliğin üzüntüsü bir tarafa, Tokatlı esnafa kolaylık sağlanmamış olması da ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Federasyonların birbirleri arasındaki sorunları siyasileştirmesi ve Tokatlılar arasında bir bölünmenin yaşanmasına neden olunması da bundan sonraki süreçte bu işi üstlenen kişilerin sahip olduğu özelliklerde neyi arayıp neyi aramayacağımızı bizlere gösteren önemli bir işaret. Bakalım sonraki yıllarda ne olacak, göreceğiz" diye  konuştu.

TSO Başkanı Gökdere'ye sitem etti

Başkan Bora, Tokat-İzmir uçak seferlerinin başlatılması için yapılan çalışmalara dikkat çekerek, "Hepinizin de yakından takip ettiği üzere Pegasus ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve İzmir uçuşlarının başlaması için süreci yakından takip ediyoruz. İstanbul’daki görüşmelere diğer oda ve borsalarımızdan da katılım sağlayan başkanlarımız olmuştu. Tokat TSO Başkanımız Fatih Gökdere, yeni başkan olması hasebiyle bize bu buluşmayı söylemeyi unuttu diye düşünüyoruz. Kendisinde kesinlikle bir art niyet aramıyoruz. Bu iş hepimiz gibi onu da heyecanlandırdı ve Pegasus ile sürekli irtibat halinde kalmaya çalışıyor. Her şey bir yana, uçuşların başlaması ile yaşayacağımız mutluluk bizim için yeterlidir. Ama kamuoyu bilsin ki, en az Tokat TSO kadar, ilçelerimizle birlikte biz de bu uçuşların gerçekleşebilmesine yönelik olarak çalışmaların içerisinde fiilen yer almış bulunmaktayız. Umarım raporlama olumlu gelir ve uçuşlarımız bir an önce başlar" ifadelerini kullandı.

Tokat'ta, hafta sonuna kadar hava durumu nasıl olacak? Tokat'ta, hafta sonuna kadar hava durumu nasıl olacak?