BAŞKANDAN, KADINLAR LOKALİ MÜJDESİ

BAŞKANDAN, KADINLAR LOKALİ MÜJDESİ

Tokat Kadın Kültür ve Sanat Grubu Başkanı Hacer Doğan ve yönetim kurulu üyeleri ile yaptığı kahvaltılı buluşmada projeleri anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 'Kireçli su' sorununa çözüm olarak Su Barajı inşaatının bu hafta başladığını duyurdu. DSİ Bahçesindeki çalışmaları anlattı hanımlara 'Kadınlar Lokali'nin müjdesini verdi. Gümenek Millet Bahçesi'nin Temmuz'da ihaleye çıkacağını duyuran Eroğlu, Tokat Üzüm Salkımı şekliyle hayat bulacak 40 Milyon TL'lik Bilim Merkezi'ni anlattı.

14 Haziran 2021 - 07:13 - Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 13:16


YILLIK 15 MİLYON METREKÜP SU KAPASİTELİ SU BARAJI İNŞAATI BAŞLADI 
İlk olarak içme suyu barajı ile ilgili bilgi veren Başkan Eroğlu, “Şuanda bir İçme Suyu Barajının yapımıyla alakalı  süreç başladı. Tokat'ta sularla alakalı aldığımız en fazla şikayet  kireç konusu.Biraz da kesintiler ama daha çok kireç konusu. Tokat'ın toplam suyunun 3'te 2'si biraz kireçli. Tokat'ın etrafındaki ya da altındaki sular neyse biz onu veriyoruz. Biraz Tokat'ın kaya yapısı kireçli. Öyle olduğu için suları da kireçli. Bunun tek çözümü çok büyük bir arıtma tesisi yapmak. Ve arıttıktan  sonra şehre, şebekeye o suyu vermek. Biz bunu yapacaktık ama şundan dolayı  yapmadık; Şuanda Tahtoba köyümüzden su getiriyoruz. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz ile anlaşarak  bir protokol yaparak bir su  barajı işimiz var.  Su barajının  inşaatı bu hafta başladı. Ve 2 yıl gibi bir süre devam edecek. Yani 2 yıl içerisinde bitecek. Böylece kaynak suyu dediğimiz  son derece lezzetli, damacana sularını bir tarafa bırakacağımız , rahatlıkla içebileceğimiz bir suya kavuşuyoruz. Musluğunun ayrıca arıtması da olacak. Toplam 200 milyon liralık bir proje. Önce baraj yapılacak, sonrasında arıtma tesisi yapılacak.  Sonra da şebekeye verilmesiyle ilgili 10-12 kilometre borularla Tokat'a getirilmesiyle olacak. Suyun kapasitesini de şöyle ifade edeyim; 1 yılda Tokat'a ihtiyaç olan su 11 milyon metreküp.  Buranın kapasitesi 15 milyon.Yani bu ne demek;  160 bin  nüfuslu bir şehre 11 milyon metreküp su gidiyorsa 15 milyon metreküp su 250 bin nüfusa yeter demek. Bizim hesaplarımıza göre en az 30 yıl Tokat'ın su ihtiyacına cevap verecek bir su sadece oradan gelen su. Buradaki sularımızı da dahil etmiyoruz buna. Böylece bu su konusu gündemimizden çıkacak.”

KADINLAR LOKALİ MÜJDESİ 
Tokatlı hanımlara Kadınlar Lokali'nin müjdesini veren Başkan Eroğlu, “Şehrimizin  oturulacak mekanlarının çoğalması önemli. Göreve geldiğimizde birkaç konuya önem vermiştik.  Yeşilırmak Kenarı. Orası elde bir değerdi fakat iyi kullanılamıyordu. Kanal Tokat Projesi çok güzel oldu. Kanal Tokat 2 projesini de başlattık.  Şuan devam eden DSİ Parkımız var. Orası  çok güzel olacak. Oraya bir tane Kadınlar Lokali yapacağız. Halka açık sırf hanımlarımızın oturacağı hem kışlık hem yazlık herkese açık olacak. Siz bize diyeceksiniz ki haftanın bir günü bize verin. Tamam diyeceğiz çaylar bizden, pastalar sizden deyip  orda sohbetler yapabileceksiniz” dedi.    

MİLLET BAHÇESİ TEMMUZ'DA İHALEYE ÇIKIYOR
Gümenek'te  yapılacak Millet Bahçesi için Temmuz ayında ihaleye çıkılacağını duyuran Eroğlu, “Gümenek'i tamamen değiştirip, güvenli bir hale getirip sizlerin oraya gitmesini sağlayacağız. Gıj Gıj'da bir çalışmamız var.  Gıj Gıj Macera Parkuru ve Kır Lokantası, Çay bahçesi ve çocuk oyun alanları olan 120 dönüm bir alanda çalışma olacak. 70 dönüm alanda da Topçam'da projesi çizildi, Orman Genel Müdürlüğümüz yapacak onu da. Hemen Çamaltı köyünü geçer geçmez hemen Topçam'a çıkarken solda çok güzel bir alan var 70 dönüm. O alan piknik yapma anlamında güvenli şekilde giriş-çıkışının olduğu bir çalışma olacak.  Bunların hepsi birkaç yıl içinde bitecek şeyler. Böylece yeni yeni piknik alanları, park alanları eklenmiş olacak” dedi. 

BİLİM MERKEZİ BİNASI  TOKAT ÜZÜM SALKIMLARINI ANLATACAK
Bilim Merkezi ile ilgili detayları da veren Başkan Eroğlu, “Bilim Merkezi bir başka önemli konu. Şuanda Türkiye'de 7 ilde Bilim Merkezi var. Konya, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Kayseri'de var. Bu proje çok küçük başlamıştı. Sanal Gerçeklik diye bir şey yapalım demiştik biz. Yaklaşık 2 milyonluk projeydi.  Milli Eğitim Bakanlığımıza gittik. Bir de hemşerimiz var Bakan Yardımcımız Mahmut Özer bey. Ona gittik. Ona anlattık. O da 'tamam 1 milyon destek vereyim' dedi.  Oradan başladık. Sonra iş büyüdü Bilim Merkezi'ne kadar büyüdü. Şuanda protokolü bitti. Altını çizerek söylüyorum. Toplam 40 milyonluk bir proje.   30 milyon inşaatı, 10 milyon lira ise içerisinin düzenlemesi. Bizim belediyemizin şantiye binası vardı. Orayı yıktık çok güzel bir Bilim Merkezi yapıyoruz. Bilim Merkezi'nin fiziki görünüşü Tokat üzüm salkımlarını yapacağız. İçerisinde Uzay Bilimleri, fizik, kimya deneylerinin yapıldığı, ışık, ses görüntülerinin olduğu  harika bir proje. Bu yıl Ağustos  ayı gibi ihalesini yapacağız. Şuan projesi bitti. Bazı eksikleri var TÜBİTAK'tan filan bunların onayları gerekiyor.  Böylece Bilim Merkezi Tokat'a çok farklılık katacak.  Bilim Merkezi'ni oturtacağımız alan 7 bin metrekare. Etrafında da çok farklı formlarda değişik parklar yaparak  orayı bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Yani amacımız şu; Amasya'dan, Çorum'dan, Sivas'tan insanlar gelsin, çocuklar gelsin, okullar tur düzenlesin. Tokat'ın Bilim Merkezi'ni gezelim desin. Misafir edebilelim” diye konuştu. Başkan Eroğlu Bilim Merkezi'nin Üzüm Salkımı şeklinde yapılacak binasının proje fotoğrafını da cep telefonundan göstererek bilgi verdi. 

BİR ALT GEÇİT YAPAMADIĞIMA YANARIM BİR DE TRAFİĞİ ÇÖZEMEDİĞİMİZE 
Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı? sorusuna Başkan Eroğlu, “Muhakkak ki olur. Bir alt geçit yapamadığıma hayıflanıyorum. Şu şehirde bir alt geçit çok istiyor insanlar. Bir türlü yapamadım. Ona yanıyorum.  Bir de trafiği istediğimiz gibi çözemediğimizden dolayı hayıflanıyorum. O konuda biraz kendimizi eksik hissediyoruz. Bir yıldır acayip bir trafik oldu. Karşıyaka'dan merkeze 20-25 dakikada gelemiyoruz. Pandemiden dolayı toplu taşıma yerine herkes arabaya biniyor. Ondan da kaynaklı” dedi. Eroğlu Ağustos'ta bisiklet ve scooter'a şehrin kavuşacağını belirtti.  

YENİ KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK
Hüseyin Akbaş Spor Salonu'nun hemen yanında Pancar Kooperatifi binası ve 3 katlı kütüphane kullanılan yerin tahsislerini aldıklarını duyuran Başkan Eroğlu Kültür Merkezi'nin müjdesini de verdi. Kültür Sarayı binasının yetersiz olduğunu ifade eden Eroğlu, “İçerisinde sergi salonları, birkaç büyük, küçük toplantı salonu olan güzel  bir Kültür Merkezi yapacağız. Yaklaşık 2 yıl içerisinde yapılacak” dedi.

2021/06/2021-06-14-13-15-41.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x