Özellikle erkeklerde rakipsiz bir sıklıkta ortaya çıkan bu hastalık, kadınlar arasında da meme ve kolorektal kanserlerinin ardından üçüncü sırayı alıyor. Kurnaz bir düşman gibi, en erken evrede beliren öksürüğü, hastalarımız ne yazık ki "yine bir soğuk algınlığı herhalde" diyerek göz ardı ediyor. Sigara içenler ise "Sigara her zaman öksürtür" bahanesiyle bu hayati işareti umursamıyorlar. Ancak, iki haftayı aşan ve sebebi anlaşılamayan inatçı öksürük, aslında akciğer kanserinin kırmızı bayrağı olabilir.

Bu sessiz katilin erken fark edilmesi yaşam kurtarırken, geç kalmış teşhisler ne yazık ki umutları karartıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi'nin kahraman savaşçısı Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, risk altındaki her bireyi öksürüğü hafife almamaya ve inatçı öksürüklerinde hemen doktora koşmaya çağırıyor. 40 yaşın üzerindekiler için yıllık düşük dozlu bilgisayarlı akciğer tomografisi bir zırh gibi koruyor. Erken tanı ile akciğer kanseri bile yenilebilir ve hastalarımız, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürebilir. Prof. Dr. Özlem Er'in mesajı net: "Nefesinizi hafife almayın, sağlık için öksürüğe kulak verin!"

Bebeklerde İshal Önlemi: Sağlıklı ve Güvenli Adımlarla Koruma Bebeklerde İshal Önlemi: Sağlıklı ve Güvenli Adımlarla Koruma

1698993783_1 (2)

Akciğer kanserinin 10 önemli belirtisi!  

Akciğer kanserinin belirtileri tümörün yerleşim yerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden genellikle başka nedenlerle çekilen tomografi veya akciğer filminde tesadüfen saptanıyor. Prof. Dr. Özlem Er, iki haftadan uzun süren ‘inatçı öksürük' başta olmak üzere aşağıda yer alan belirtilerde zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor:

  • Yeni başlayan veya farklı, kalıcı öksürük
  • Öksürük sırasında ya da tükürürken kan gelmesi 
  • Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları
  • Omuzda, sırtta veya göğüste gelişen ağrı 
  • Nefes almada zorluk
  • Ses kısıklığı veya hırıltı
  • Halsizlik ve bitkinlik 
  • Boyunda ve yüzde şişlik
  • Yutma güçlüğü
  • İştah ve kilo kaybı

Sigara akciğer kanseri riskini 20 kat artırıyor!  

Sigara kullanımı akciğer kanserinde en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Ülkemizde yapılan çalışmalar, akciğer kanserinin yüzde 90’ının sigara kullanımına bağlı geliştiğini ortaya koyuyor. Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla oluyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, sigaraya başlama yaşı ne kadar erkense, akciğer kanserinin gelişme riskinin de o oranda arttığı uyarısında  bulunarak, ”20 yıl boyunca günde bir paket veya daha fazla sigara içmiş olan 50-77 yaş arasındaki kişiler, halen içmekte olanlar ve 15 yıldan daha kısa süre önce sigarayı bırakanlar akciğer kanserinde risk grubunu oluşturuyor” diyor. Radon gazı da ikinci önemli risk faktörü olarak belirtiliyor. Genetik faktörler, asbest ve çevresel toksinler de akciğer kanserinin gelişiminde rol oynayan diğer etkenler arasında yer alıyor. 

1698994131_Prof._Dr.___zlem_Er (1)

Tedavi hastaya özel planlanıyor 

Akciğer kanseri temel olarak ‘küçük hücreli olan’ ve ‘küçük hücreli olmayan’ şeklinde iki gruba ayrılıyor. Tedavi akciğerde gelişen tümörün tipi ve evresine göre planlanıyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, hastaya özel uygulanan protokol sayesinde tedaviden oldukça başarılı sonuçlar alındığına işaret ederek, “Küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi tedavinin en önemli parçasını oluşturuyor. Bunun nedeni ise bu yöntemin hızla çoğalan hücrelerde etkili olması. Erken evre akciğer kanseri kemoterapi ve radyoterapinin birlikte uygulanmasıyla tedavi ediliyor. Yaygın evrede ise kemoterapi ve temelde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini amaçlayan immunoterapi kombinasyonuyla tedavinin başarısı artıyor. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri moleküler özellikleri farklı olan birçok hastalığı içerdiği için tümöre özel en uygun tedavi yöntemi seçiliyor” diyor.