google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Çilek Tesis Proje Uygulamaları için üreticilere malzeme...

Çilek Tesis Proje Uygulamaları için üreticilere malzeme dağıtıldı

Tarım Tokat projesi kapsamında Çilek Tesis proje uygulamaları çerçevesinde malzeme dağıtım programı yapıldı. Programa katılan Vali Dr. Ozan Balcı, 2 yıl içerisinde 800 dönüm çilek dikildiğini, bu yıl ise 600 dönüme daha çilek dikimi yapılacağını söyledi

21 Nisan 2021 - 02:20

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, tarım teşkilatı personeli ve çiftçiler katıldı.  Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Ok, proje ile ilgili bilgi verdi. 


Vali Dr. Ozan Balcı, çilekçiliği geliştirme projesi kapsamında 2 yıl içerisinde 800 dönüm çilek dikildiğini söyledi. Bu yıl da 600 dönüm daha çilek dikileceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, tarımın başkenti Tokat’ta tarım adına çok güzel ve başarılı çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. 


Türkiye’nin 2023-2053-2071 hedeflerine giderken Tokat’ın da buna omuz verdiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Biz de Tokat’tın  gücünü enerjini ortaya çıkarıp, yüreklendirip, cesaretlendiriyoruz.  Devletin gerçek sahibi milletimiz için biz Tokat’ta çok güzel bir uyumu yakaladık. Türkiye hedeflerine doğru giderken, Tokat’ta hamlelerini yapıyor. Merhametle, aşkla, şevkle projelerimizi yürütüyoruz. “ dedi. 

 

47 BİN KOYUN DAĞITTIK
Vali Dr. Ozan Balcı, Cumhurbaşkanı’nın 2020 yılını küçükbaş hayvancılıkta hamle yılı ilan ettiğini  Tokat’ın da Köyümde Yaşamak İçin Bir sürü Nedenim Var projesi ile en büyük hamleyi yaptığını kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı,” Tokat modeli olarak 0 faizle, 1 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli Ziraat Bankasıyla yaptığımız sözleşmeyle koyun dağıtıyoruz. Sadece 100 koyun vermiyoruz, aynı zamanda veterinerlik hizmetleri, mera ıslahı, hastalıklarla mücadele ediyoruz, dişi kuzu kesimini engelliyoruz, erkek kuzu kesimini garanti altına alıyoruz. Şuana kadar 47 bine yakın koyunu dağıttık. Koyun varlığımızı Tokat’ta yüzde 25 arttırdık. Haziran ayı sonunda ilk adım 100 bin hedefimizi tamamlıyoruz. İkinci yüz bin paketi başlayacak. Üreticiyi desteklememiz, köylüye katkı sağlamamız lazım. Üretime her zaman destek vereceğiz. Değer üretenleri değerli kılacağız. Projemiz çok başarılı oldu ve bir çok ilde uygulanıyor.” dedi. 


4 MİLYON FİDAN YETİŞTİRİYORUZ
Tarım Tokat kapsamında  4 milyon fidan yetiştirildiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunun 2 milyon 800 bini sadece meyve fidanı. 1 milyonu ceviz. Cevizin 500 binini toprakla buluşturduk.50’ ünü de buluşturuyoruz. 1 milyon cevizi Tokat’ın bereketli topraklarıyla buluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımızın bahçelerine dikmelerini sağlıyoruz.
450 bine yakın, badem, vişne, dut, nar, incir gibi çeşitli meyveler ile yaban meyve türleri, kuşburnu, alıç, hünnap ve sumağa kadar 500 bin yabani meyveyi de aşılıyoruz. Gelecek kuşaklar için yapıyoruz bunu. Tokat’ın çocukları kendi temiz topraklarından kendi suyuyla beslediği ürettikleri ile bereketlenecek. 2 yıl içinde 4 milyon Meyve Fidanı Projesini bitiriyoruz. “ diye konuştu.


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK CEVİZ BAHÇESİ SERENLİ’DE

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat kapsamında devam eden projelerden bahsederek, Başçiftlik’te Bin dönüm alanda Geç Turfanda Meyve bahçesi, Pazar’da bin dönüm alanda asma bahçesi, Serenli’de 4 bin 500 dönüm  alanda Türkiye’nin en büyük ceviz bahçesinin kurulduğunu hatırlattı. 


Almus Tozanlı ve Reşadiye Tozanlı Vadisinin cevizle donatılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, bu yıl 100 bine yakın ceviz dikildiğini, hedefin 500 bin ceviz olduğunu söyledi. 


Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından çiçekçilik, kiraz paketleme tesisi, hayvancılık, sera projeleri için çiftçilere hibe verildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta devam eden  Niksar topraksız jetormel teknolojik sera, çiçekçilik,  gıda OSB, fuar kongre merkezi, tarım teknokent, veterinerlik fakültesi, göletler, barajların ile ilgili bilgi  verdi. 


Vali Dr. Ozan Balcı, yapılan çalışmalarla Tokat’ın geleceğinin dizayn edilerek,  şehrin geleceğe hazırlandığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. 


Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere malzemeleri teslim edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜRÜLTÜ SONUCU ÇIKAN KAVGA HASTANEDE BİTTİ
GÜRÜLTÜ SONUCU ÇIKAN KAVGA HASTANEDE BİTTİ