Cumhuriyet ikramiyesi ödemelerinin, çalışan emeklilere yapılmayacağı biliniyordu fakat Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı emekliler için hesaplarında ikramiyeyi görememek sürpriz oldu. Bu durum, ÇKS'ye kayıtlı 1.6 milyon emekli çiftçinin mağduriyetine yol açtı. Emekli çiftçiler, AK Parti milletvekilleri ve parti yönetimine başvurarak 5000 TL emekli ikramiyesi taleplerini iletti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyu Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan ile görüşeceğini söyledi.

Yarın yapılacak Kabine Toplantısı'nda, Ortadoğu'da yaşanan gerilimin yanı sıra ekonomik konular da ana gündemi oluşturacak. 2023 yılı sonuna yaklaşılırken asgari ücret, emekli ve memur zammı ile 5000 TL Cumhuriyet ikramiyesi için ek düzenleme konuları masaya yatırılacak. ÇKS sistemine kayıtlı olan emekliler için bütçe çalışmaları sonrasında konunun netlik kazanması bekleniyor. Ek düzenleme kararı alınması durumunda, Meclis süreci başlayacak ve yeni ödemeler yapılacak.

Öğrenciler sosyal medyada paylaştı gerçekliği araştırılıyor Öğrenciler sosyal medyada paylaştı gerçekliği araştırılıyor

Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2024 yılında geçerli olacak maaş zamlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu hafta başında gerçekleşmesi beklenen Kabine Toplantısı'nda, maaş zamlarıyla ilgili detaylar da ele alınacak.

Konuyla ilgili olarak resmi açıklamaların Kabine Toplantısı sonrasında yapılması beklenirken, emekli çiftçilerin beklentileri ve talepleri, kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.