Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85. yılında ülke genelinde törenlerle anılırken Tokat'ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk mesajlarla anılarak bu ülke için yaptığı hizmetlere vurgu yapıldı. 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet'in geleceğe taşınması noktasında Türkiye Yüzyılı ve kararlılık vurgusu yapıldı. 
Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu başta olmak üzere Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Cüneyt Aldemir, Kadim Durmaz, AK Parti Tokat İl Başkanı Ali Özer mesajlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85. yılında andı.


VALİ NUMAN HATİPOĞLU: ORTAK DEĞERİMİZ VE İLHAM KAYNAĞIMIZ
100. yılını idrak ettiğimiz ve çok şey borçlu olduğumuz Cumhuriyetimizi, Türk Milletine armağan eden büyük Atatürk'ün ebediyete irtihal edişinin 85. yıl dönümünde onu saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. 85 yıldır her 10 Kasım’da aynı hüznü yaşamakta, Mustafa Kemal ruhunu canlı tutmak için aynı bilinci tazelemekteyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan başlattığı Kurtuluş Mücadelesinde milletçe yanında olmaktan onur duyduğumuz bir lider ve bir kahramandır. "Varlığını Türk varlığına armağan etmiş" büyük bir vatansever ve milletine adanmış yüce bir ruhtur. Cumhuriyet ve devamında atılan büyük adımlarla ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarma hedefiyle aydınlık bir çağ yaşamamızı sağlamış; aynı ülküyle yeni yüzyılda yolumuzu aydınlatmıştır. Bu vasıflarıyla fikir ve kabuller dünyamızın yol göstericisidir. Ortak değerimiz ve ilham kaynağımız olan; 85 yıldır yokluğuna alışamadığımız Büyük Atatürk’ü bu 10 Kasım’da da emanetine sahip çıkma sözünde durarak ve onu çok daha iyi anlayarak saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere onun şahsında silah arkadaşlarını bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız ve hür yaşama onurunu kazandıran bütün şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun."


EYÜP EROĞLU: ATILIMLAR YAPARAK CUMHURİYETİ GELECEK YÜZYILLARA TAŞIMAK GÖREVİMİZ
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yayımladığı mesajında : “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. İstiklal Mücadelemizde milletimizin sarsılmaz bağımsızlık iradesine önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde daha bir anlam kazanmaktadır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken en büyük eserim diyerek ifade ettiği Cumhuriyeti nice yüzyıllara taşımak, ülkemizin bilimde, sanatta, teknolojide yeni atılımlar yaparak gelişmesini sağlamak, vatanımızın birlik, beraberlik ve bütünlüğünü korumak her birimizin görevidir. Asırlarca kıtalar boyu cihana huzurla, barışla hükmeden milletimizin, devletimizin yeniden doğuşu anlamına gelen, 100 yıl önce bir fidan olarak yeniden serpilirken bugün asırlık bir çınara dönüşen ülkemizin tam bağımsız, muasır medeniyetler seviyesine yükselme hedefleri için gayret etmek en önemli vazifemizdir. Aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum” dedi. 


YUSUF BEYAZIT: TARİHİMİZDEN ALDIĞIMIZ İLHAMLA TÜRKİYE YÜZYILINI İNŞA EDİYORUZ
AK Parti Tokat lMilletvekili Yusuf Beyazıt, " Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde; bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi köklü tarihimizden ve kadim değerlerimizden aldığımız ilhamla, daha da güçlendirerek yeni asırlara hazırlıyor ve Türkiye Yüzyılı’nı inşaa ediyoruz.Cumhuriyetimizin 100. Yılına ulaşmanın gururuyla şanlı tarihimizin dönüm noktasında; bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken halkına, “Hedefiniz muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ve onu geçmektir.” sözü ile ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 21 yılda ülkemize ve Tokat’ımıza sunduğumuz eser ve hizmetleri arttırarak, güçlü yarınları inşa etmek adına daha çok çalışacağız, daha çok güçleneceğiz, daha çok büyüyeceğiz" dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde; bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi köklü tarihimizden ve kadim değerlerimizden aldığımız ilhamla, daha da güçlendirerek yeni asırlara hazırlıyor ve Türkiye Yüzyılı’nı inşaa ediyoruz" dedi. Beyazıt, ülkece bundan sonraki süreçte hedefin Türkiye’nin her bir ferdinin kendini asli unsur olarak gördüğü, vatandaşına güvenen, ayrım yapmayan, kapsayıcı ve kuşatıcı, insan onurunu koruyan,  Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır sivil, özgürlükçü ve yeni bir sivil Anayasa yapmak olacağını ifade etti. 


MUSTAFA ARSLAN: ATATÜRK'ÜN AZİZ HATIRASI CUMHURİYET'İ 2071 HEDEFİNE ULAŞTIRMAK VAZİFEMİZ
AK Parti Tokat Milletvekili Av.Mustafa Arslan, "Milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğini, bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için büyük fedakârlıklarla kurduğu, ” Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır ” sözüyle, tarihi kahramanlıklar ve zaferlerle dolu aziz milletine, Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85’inci yıldönümünde saygı ile anıyoruz. Geçtiğimiz hafta millet olarak büyük bir gurur ve sevinçle kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. yılında, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için, daima ileri diyerek Gazi Mustafa Kemal’den aldığımız emaneti gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti olarak teslim etmek için hep birlikte çalışıyoruz. Güçlü Türkiye yolunda özellikle son 21 yıldır Cumhuriyetimizin değerlerine olan inancımızı yineleyerek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan yatırımlar ve devrim niteliğindeki projeleri hayata geçirerek Türkiye Yüzyılı için azim, gayret, tevazu ve samimiyetle hep birlikte inandık, çalıştık ve başardık. Çünkü bizler, Türk Milleti olarak Atatürk’ün aziz hatırası olan Türkiye Cumhuriyeti’ni 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine başarıyla ulaştırmanın en asli vazifemiz olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yıldönümünde bir kez daha saygı ile anıyor, vatan için can veren tüm şehitlerimize, vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum."


CÜNEYT ALDEMİR: HER ZAMAN YÜREKLERİMİZDELER
AK Parti Tokat Milletvekili Cüneyt Aldemir "İstiklal mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde hürmetle, rahmetle yâd ediyorum. Vatanımızı inşa ve ihya etmek için her alanda özveriyle çalışan, kararlılıkla mücadele eden ve değerli katkılarda bulunan her bir şahsiyeti de derin bir saygı ve minnetle anıyorum. Tarihin sayfalarında adını altın harflerle yazdıran bu güzel insanlar, ülkelerine ve milletlerine sundukları hizmetlerle her zaman yüreğimizde yaşayacaklardır. Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı’nda, milli birlik ve beraberlik ruhuyla bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Bu tarihi an, hem geçmişimize duyduğumuz saygının bir ifadesi hem de Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda hayallerimizin bir başlangıcıdır. Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, ecdadımızın mirasına layık bir şekilde, milletimizin hayallerini yüceltmek ve ülkemizi daha ileri bir seviyeye taşımaktır. Bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; Türkiye, barışa ve demokrasiye öncülük ederek, bölgemizde ve dünyamızda barışın ve istikrarın sağlanması için  önemli bir rol üstlenmektedir. Atatürk'ü anma etkinlikleriyle birlikte, Türk milletinin azim ve kararlılıkla mücadelesini hatırlarken geleceğimize umutla bakıyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in ve silah arkadaşlarının bize bıraktığı mirası yaşatacak, Türkiye'yi daha da güçlendirecek ve iyilerin en iyisi haline getirmek için gençlerimizle birlikte durmadan çalışacağız."


ALİ ÖZER: TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUYLA CUMHURİYETİ İLERİYE TAŞIMAYA KARARLIYIZ
AK Parti Tokat İl Başkanı Ali Özer "Cumhuriyetimizin kurucusu,  bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yıl dönümünde bir kez daha şükranla anmaktayız “Özgürlük ve bağımsızlık Türk milletinin karakteridir.” sözleriyle milletini tanımlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek bizlere emanet ettiği 100. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururu ve coşkusunu yaşadığımız Cumhuriyetimiz, vatanına, milletine, kültür ve geçmişine bağlı, gelecek için canla başla çalışan Türk milletinin çabalarıyla ilelebet payidar kalacaktır. Bizler de  uğrunda binlerce şehit verdiğimiz vatanımıza ve bağımsızlığa her şart altında sahip çıkıp Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine sımsıkı bağlı kalarak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını arttırarak, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyelere çıkarma gayreti içerisinde, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile Cumhuriyeti her geçen gün ileri taşıma çabasıyla yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Son dönemlerde ülkemizin hemen her alanda büyük ilerlemeler kaydetmesi, bölgemizde ve dünyada her geçen gün artan saygınlığımız, muasır medeniyet istikametinde milletçe attığımız dev adımlar, bunun bariz göstergeleridir.Bu duygu ve düşüncelerle aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve şükranla anıyor,  İstiklal Mücadelemizin kahramanlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum."

Marmara'daki depremin hissedilme raporu yayınlandı! Marmara'daki depremin hissedilme raporu yayınlandı!


KADİM DURMAZ: ATATÜRK BİTMEYEN UMUT DEMEKTİR
Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda saat 09'u 5 geçe hayata gözlerini yumdu. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü; Atatürk’ümüzü bu 10 Kasım’da daha büyük bir özlemle, daha büyük bir minnetle anıyoruz. Çünkü 100 yıllık bu Cumhuriyeti, özgürlüklerimizi, bağımsızlığımızı, çağdaşlığı, laikliği ona borçluyuz. Atamız 85 yıllık ömründe sonsuza dek yaşayacak bir ulusun tüm geleceğini kurmuştur. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesilleri yaratmış, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine taşımıştır. Atatürk demek; bitmeyen umut demektir! Güven demektir!Halk demektir! Tam Bağımsız vatan demektir! Atatürk: Barıştır demektir! Çağdaş uygarlık demektir! İnsanca yaşamak demektir! Atatürk: Gülümseyen çocuk, pırıl pırıl gençtir! Atatürk: geçmiş değil gelecektir, aydınlıktır, umuttur! Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük Atatürk, sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın. Bugün 10 Kasım; Ataya minnet, Ataya borç günüdür. Cumhuriyetimize sımsıkı sarılacağımız, fikirleri uğruna omuz omuza duracağımız bir gündür. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliğini hiçbir zaman yitirmeyecektir. Bugün 10 Kasım; eserleriyle, fikirleriyle, küçücük çocuklarda, gencecik yüreklerde, yaşlanmış yüzlerde yaşıyor Atatürk… Atam; bizler, kurduğun demokratik, laik ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her şartta ve koşulda sahip çıkacağımıza, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucuları olacağımıza, ülkemizi hak ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracağımıza söz veriyoruz.  Ulu Önderimiz, Ebedi Başkomutanımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde saygı, özlem ve minnetle anıyoruz."