Bakan Ersoy: “Türkiye, UNECSO’da en çok unsur kaydettiren 2’nci ülke oldu” Bakan Ersoy: “Türkiye, UNECSO’da en çok unsur kaydettiren 2’nci ülke oldu”

Ankara’da Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde tüm okulların katılımıyla 100 bin fidan dikimi başladı.

Atatürk Orman Çiftliği’nde, Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği alanda fidan dikmek üzere okullar fidanlarla buluştu. “100. Yılda Her Sınıf 100 Ağaç Dikiyor” projesi çerçevesinde ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri, öğretmenler ve veliler toplam 10 bin kişi fidanlarını dikti. İlki Ankara’da gerçekleştirilen etkinlik, 81 ilde devam edecek.

“Gelecekleri için ağaç dikiyorlar”

“100. Yılda Her Sınıf 100 Ağaç Dikiyor” projesinin kurucusu olan sınıf öğretmeni Zübeyde Yanar, “Bizim bu projedeki amacımız çocukların kendi geleceklerine yeşil bir miras bırakmalarını sağlamak, onların gelecekte yaşamak istedikleri dünyayı şimdiden kendilerinin kurmalarına vesile olmaktı. Aynı zamanda çocuklar büyüklerine rol model oluyorlar. Büyüklerinden daha güzel bir şekilde kendileri gelecekleri için ağaç dikiyorlar. Bunu da Cumhuriyet’in 100. yılında yaparak en güzel mesajı veriyorlar. Bu proje 81 ilde gerçekleşecek, ulusal bir proje” ifadelerini kullandı.

Fidanını dikmekten mutluluk duyduğunu belirten ilkokul öğrencisi Aybüke Sena Yakupoğlu, “Doğayı korumak için diktik. Kendimi çok garip hissettim bu ağacı dikerken çünkü ilk defa ağaç diktim. Nasıl olduğunu hiç bilmiyordum. Burada gördüm ve öğrendim. Ben bir tane ağaç diktim” dedi.

“Çocuklarımız ağaç dikerken inanılmaz mutlu oldular”

Öğrencileriyle fidan dikimine katılan öğretmen Songül Kuzucu, “Buraya gelmekten dolayı çok mutluyuz. Biz ağaç dikmeyi orman haftasında ve derslerimizde işliyoruz. Ancak uygulamalı olarak yaparak, yaşayarak tam anlamıyla yerine getirilmiş iş, görev ve sorumluluk olarak düşünüyoruz ve çocuklarımız ağaç dikerken inanılmaz mutlu oldular. Burada herkesin toprağa dokunma şansı yok ve biz bugün öğrencilerimizle burada bunu gerçekleştirdik” değerlendirmelerinde bulundu.

“Psikolojik gelişimleri için çok önemli”

Fidan dikmenin çocuklar için çok önemli olduğunu vurgulayan veli Ayşe Yücel Aslankaya, “Şu ana kadar çocuklar çok fazla toprağa dokunmadılar. Hayvanları, doğayı, canlıları sevme açısından da çok önemli. Psikolojik gelişimleri için çok önemli. Ben 4 çocukla iki tane ağaç diktim. Onlar çok istekliydi” diye konuştu.

“Büyüdüğümüzde de buraya gelip ağaçlarımızı görebiliriz”

Ağaç dikmenin topluma katkı sağladığını söyleyen ilkokul öğrencisi Hacer İnci Çorak, “Ağaç dikmek topluma da her şeye de katkı sağlıyor. Büyüdüğümüzde de buraya gelip ağaçlarımızı görebiliriz. Mutluyum. Arkadaşlarımla da vakit geçirdim. Fidan diktik, can suyu döktük. 4 arkadaşımla birlikte 4 fidan diktik. Diktiğimiz fidanlar büyüyecek, ağaç olacak, insanlara katkı sağlayacak” dedi.

Kaynak: