DİMES kendinden emin, numunelerimiz temiz

DİMES kendinden emin, numunelerimiz temiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un bir içecek markasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı ‘Küflü ürün’ paylaşımı üzerine telefonla ulaştığımız DİMES Genel Müdürü Ozan Diren ilk inceleme sonuçlarına göre sorunun üretim kaynaklı değil, lojistik süreçte veya market rafındaki düşme gibi bir durumda ambalajda oluşan deformasyon nedeniyle hava alması kaynaklı olduğunu söyledi. İnceleme tamamlanınca resmi açıklama yapılacak.

16 Mayıs 2021 - 14:41 - Güncelleme: 16 Mayıs 2021 - 14:46

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un bir içecek markasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı ‘Küflü ürün’ paylaşımı üzerine gazetemiz DİMES Genel Müdürü Ozan Diren’e telefonla ulaştı. Ozan Diren tarafından yapılan açıklamada; 

“ilk inceleme sonuçlarına göre sorunun üretim kaynaklı değil, lojistik süreçte veya market rafındaki düşme gibi bir durumda ambalajda oluşan deformasyon nedeniyle hava alması kaynaklı gözüküyor” denildi. Diren, Bağımsız Laboratuar incelemeleri de tamamlanınca resmi açıklama yapacaklarını söyledi. 

Ozan Diren: “Detaylı Araştırma Prosedür Gereği, Şahit Numuneler Temiz”

DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, “Ürün muhtemelen satın alınmadan önce ambalajı hasar görmüş. Hava almış içine. Bütün şüphe onu gösteriyor. Biz de dün ürünü aldık laboratuarımızda incelettirdik. Çünkü şuan bağımsız laboratuarda açık değil. İncelemenin bir kısmını biz yaptık bir kısmını da açıldıktan sonra  bağımsız laboratuarda yaptırmak üzere bekletiyoruz. Ürün her partide 10 bin adet üretilir. Bizim elimizde aynı partide yani birlikte üretildiği 10 bin adetten başka bir şikayet yok. Üretim hatası olsa patlamaya başlar rafta. İkincisi şu; biz bu üründen şahit numune dediğimiz her partiden ürün saklıyoruz fabrikamızda. Neden? Bir müşteri şikayeti olursa bunun üretim kaynaklı mı yoksa markette raftan mı düştü veya başka bir şey mi oldu diye. Böyle durumlarda ambalajda deformasyon olursa hava ile temas eden meyve sularında, tıpkı meyvelerde ve ekmek, peynir, yoğurt başta olmak üzere açıkta bırakılan doğal gıdalarda olduğu gibi, bu tip küflenmeler nadir de olsa görülebiliyor çünkü meyve suları koruyucu madde içermez.” dedi.

“İHMAL VAR MI DİYE ARAŞTIRDIK”
Ozan Diren sözlerine şöyle devam etti: “Bu durumda söz konusu değil, ama bazı durumlarda ürün açıldıktan sonra uzun süre bekletilirse de küflenme görülebiliyor koruyucu madde içermediği için. Havayla gelen bakterilerin neden olduğu küflenme söz konusu. Tüm şikayetlerde olduğu gibi, prosedür gereği bizde bir ihmal var mı diye araştırdık. Aldığımız ham maddenin girdi kontrol değerlerinden, makinelerin çalışma saatlerine kadar kontrol sağlandı. Biz bu ürünleri ürettikten sonra fabrikada  3 gün bekletiyoruz, sonra mikrobiyolojik olarak test yapıyoruz; bu ürünler steril mi diye. Yani içinde herhangi  bir üretim hatası var mı diye. O testler çıktıktan sonra bu ürünleri sevk etmeye başlıyoruz. Bütün bu süreçte bir aksama yok. Aldığımız, kullandığımız hammadde düzgün. Üretim kayıtları düzgün. Bekletmeden sonra yaptığımız Serbest Bırakma testleri düzgün. Devamında bu tarihte başka üründen başka şikayet yok. Elimizde tuttuğumuz tüm şahit numuneler de temiz. Geriye tek ihtimal kalıyor. Ambalajının zarar görüp hava almış olma ihtimali. Aradaki lojistik süreçlerde ya da market rafındaki düşme, vs’den dolayı ambalajın hasar görmesinden kaynaklı bir problem olarak anlaşılıyor. Bu nedenle ambalajlarımızda mutlaka “Şişmiş ya da ambalajı darbe görmüş ürünleri tüketmeyiniz.” ibaremize yer veriyoruz ve tüketicilerimizi bilgilendiriyoruz.”

2021/05/2021-05-16-14-45-05.jpg
2021/05/2021-05-16-14-45-24.jpg
2021/05/2021-05-16-14-45-37.jpg
2021/05/2021-05-16-14-45-44.jpg
2021/05/2021-05-16-14-45-50.jpg
2021/05/2021-05-16-14-46-02.jpg
Kaynak: Mihriban Koçaker

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x