Kara yollarında elektrikli araçların artış göstermesi nedeniyle direksiyon sınavlarında önemli değişiklikler yapılıyor. Yeni düzenlemeye göre, sınavda motor bölümüne ilişkin sorular azaltılacak. Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, sürücü adaylarının eğitim standartlarının yükseltilmesi için hazırlanan yeni yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu.Thumbs B C B4C0Bfc2B4A470C929F04Dd027C7158B Tokat Haber

Tek Parkurdan Çift Parkura Geçiş
Tepeöz, 2016'da çıkan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nden sonra sınavın tek parkurda yapıldığını ve kursiyerlerin parkur alanını ezberlediğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda yeni yönetmeliğe iki alternatifli parkur eklediklerini aktaran Tepeöz, "İkinci parkur, kursiyerin daha iyi öğrenmesini ve daha çok araç kullanmasını sağlayacak. Bu sayede eğitimin kalitesini artırmış olacağız," dedi.

60F7228Ad0E77 Tokat Haber

Elektrikli Araçlarla Sınav Dönemi Başlıyor
Yerli araç Togg'un yollarda yer almaya başlamasıyla birlikte elektrikli araçlara ilişkin düzenlemeler de yapılacak. Tepeöz, mevcut sınavda kursiyerlere aracın motor bölümünün sorulduğunu, ancak yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçlarla sınav yapabilmenin de önünü açtıklarını belirtti. "Yerli araç Togg gibi elektrikli araçlarda motor bölümü bulunmuyor. Dolayısıyla adaylar sınava giremiyordu, bunun önünü açtık. Kaput açıldıktan sonra sorulan soruları azaltacağız, teknolojiye ayak uyduracağız," diye konuştu.,

28102736 Tablet S Ynav Tokat Haber

Engelliler Kendi Araçlarıyla Sınava Girebilecek
Tepeöz, yeni yönetmelikte engelli kursiyerlerin, sürücü kurslarında engellilere uygun araç olmadığı takdirde, kendi araçlarıyla sınava girebileceklerini söyledi. Ayrıca, muvazzaf askerlere, hamilelere ve hastalara yönelik de düzenlemeler yapılacağını aktaran Tepeöz, bu grupların özel durumlarından dolayı hak kaybına uğramayacağını belirtti.

Yazılı Sınav Hakkı Korunacak
Yazılı sınavı geçtiği halde 5 kez direksiyon sınavında kalan kursiyerlerle ilgili de düzenlemelerin yer alacağını dile getiren Tepeöz, "Kursiyerin 3 yıl boyunca yazılı sınav hakkı baki kalacak. 3 yıl içinde başka bir kursa gidip kayıt olduktan sonra yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimini alıp, direksiyon sınavına girecek," dedi.

2024 Guncel Ehliyet Sinavi Ve Direksiyon Sinavi Tarihleri Tokat Haber

Direksiyon Sınav Süresi Uzatılıyor
İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, sürücü adaylarının eğitim standartlarının yükseltilmesi için yeni bir yönetmelik hazırlığı yapıldığını belirterek, "Direksiyon sınavlarında değişiklikler yapılması planlanıyor. Daha iyi sürücüler yetiştirebilmek için sınav süresinin 40 dakikaya uzatılması bekleniyor," dedi.

Bakan Yumaklı Tokat'a Geliyor Bakan Yumaklı Tokat'a Geliyor

 
 
 
 
 

Muhabir: Burhan Arar