TÜİK'ten Gelen Enflasyon Rakamları Emekli Maaşlarını Nasıl Etkileyecek?

Diyarbakır’da 10 milyar TL’lik dev yatırımın yapım çalışmaları hız kazandı Diyarbakır’da 10 milyar TL’lik dev yatırımın yapım çalışmaları hız kazandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), emekli ve memur maaşlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan ekim ayı enflasyon oranlarını duyurdu. Yeni verilere göre, aylık enflasyon yüzde 3,43 iken, yıllık enflasyon oranı yüzde 61,36'ya ulaştı. Dört aylık toplamda ise enflasyon yüzde 29,40 olarak hesaplandı.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, en son enflasyon verileriyle birlikte zam tahminlerinin yukarı yönlü revize edildiğini belirtti. Bayram, SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 37-38 civarında bir enflasyon farkı beklentisi olduğunu, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 50’ye varan bir zam beklentisi içinde bulunduğunu ifade etti.

Açıklanan rakamlarla, şimdilik yüzde 29,40'lık bir maaş artışının kesinleştiğini vurgulayan Bayram, "İki aylık enflasyon farkını hala bekliyoruz. Revize edilen tahminlerle beraber en düşük emekli ve memur emeklisi maaşları gündeme gelmiş durumda. Şu anda en düşük emekli maaşı yaklaşık 7500 TL seviyesinde bulunuyor. Yeni dönemde bu maaşın en az 12,500 TL olmasını öngörüyoruz," dedi.

Bayram'a göre, maaşların enflasyona uyum sağlayabilmesi için kök maaşların en düşük emekli maaşına sabitlenmesi gerekiyor. Temmuz ayında, sadece kök maaşı 6500 TL üzerinde olan emeklilerin zamdan yararlanabildiğini, 6000 TL ve altındaki kök maaş sahiplerinin maaşlarının otomatik olarak 7500 TL'ye tamamlandığını anımsattı.

Beklentiler, önümüzdeki dönemde enflasyonun yüzde 38 civarında gerçekleşeceği ve buna bağlı olarak en düşük emekli maaşına yüzde 50'nin üzerinde bir artış yapılması yönünde. Bayram, "Eğer tahminler doğrultusunda bir zam yapılırsa, en düşük emekli maaşı 12,500 TL'ye ulaşacak. Bu, enflasyon oranının çok üzerinde bir artış olacak," şeklinde konuştu.