google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
ESNAFIMIZIN KEPENKLERİ AÇIK KALSIN

ESNAFIMIZIN KEPENKLERİ AÇIK KALSIN

Tokat Bakkallar Odası Başkanı Şaban Kaya, pandemi döneminde kepenk kapatma noktasına gelen esnafa; “yeniden ayağa kalkma tedbirleri” adıyla uygulanacak bir paketle destek olunması çağrısında bulundu.

26 Şubat 2021 - 03:06

Tokat Güneş Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Dursun Ekrem Er ile makamında özel bir görüşme gerçekleştiren Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya pandemi döneminde esnafın yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilmesi için uygulamaya konabilecek çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

 

KEPENKLER KAPANMA DURUMUNA GELDİ

Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, pandemi sürecindeki kısıtlamaların uzamasıyla birlikte esnafın kepenklerinin kapanma durumuna geldiğine dikkat çekti. Başkan Kaya: “Esnaf ve sanatkarımız, mahallelerindeki vatandaşlarımıza veresiye defteriyle faizsiz banka görevini yerine getiriyor. Bu durumun kendi ticarethanelerini büyük sıkıntıya sokmasına rağmen veresiye vermeye devam ederek, bir taraftan da yaşadığı mahallesindeki huzuru sağlamaktalar. Bu süreçte de bilindiği üzere en fazla kar yapan kurumlar faizli bankalar olmuştur” diye konuştu.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE KONUŞTU

Pandemi ile birlikte yaşanan sıkıntıların esnafın omuzunda büyük bir yük olduğuna dikkat çeken Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, bu yükün azalabilmesi için uygulanabilecek çözüm önerileri, gazetemiz aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Başkan Kaya: “Esnafımızın kademeli normalleşme süresine geçmesinden sonra işyerlerinin normal hale gelebilmesi 3 ila 4 yılını alacaktır. Bunun için de; acilen esnafımıza yeniden ayağa kalkma tedbirleri sağlanmalıdır. Örneğin; yapılandırmadan faydalanan esnafların ilk taksitleri normalleşmenin başlamasından itibaren 6 ay sonrasına ertelenebilir. Tabi bununla kalınmaması, pandemi sürecinde sıkıntıya giren esnafımıza acilen faizsiz kredi imkanı da sağlanma çok önemlidir. Bu kredilendirmenin taksitlendirilmesi ise 2022 tarihinde ötelenebilir” diye konuştu.

GELİR KAYBI DESTEĞİ EN AZ ASGARİ ÜCRET OLMALI

Primler ve öncelikli giderlerle alakalı da esnafa kolaylık sağlanabileceğini dile getiren Başkan Kaya: “Esnafımız bağ kur primlerinden pandemi süresince muaf tutulmalı. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıtta öncelikli indirimler sağlanmalı. Bunlarla birlikte devletimizin verdiği gelir kaybı ve kira desteklerinin de en az asgari ücret miktarına çıkartılması çok önemli. 1 sene boyunca basit ve gerçek usul ayırt edilmeden bu desteğin verilmesi, esnafımız için bir can suyu olacaktır” şeklinde konuştu.

 

ZİNCİR MAĞAZALARA MESAFE ŞARTI GETİRİLMELİ

Özellikle bakkal esnafının mahallelere kadar giren zincir marketlerle rekabet edebilmesi için pozitif ayrımcılığın da uygulanabileceği önerisinde bulunan Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya: “Zincir marketler ve süper marketlerin sayılarında odalarımızın bildirdiği nüfusa göre indirime gidilebilir. Ayrıca mağazaların aralarına mesafe kuralının getirilmesi de son derece önemli. Bilindiği gibi bir mahallede ya da bir cadde üzerinde bile, aynı zincir mağazaya ait şubeler sıra sıra dizilmiş durumda. Küçük esnafın bu mağazalarla rekabeti böylesi bir durumda ne yazık ki mümkün değil. Bu mağazalar sigara ve ekmek satışlarından muaf edilerek yerel esnafa satışlarının verilmesi de uygulanması mümkün bir başka çözüm önerisi olarak düşünülebilir” ifadelerine yer verdi.

Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x