Türkiye'nin yaşadığı en küçük olumsuzluğu bile fırsat olarak gören Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), sosyal medya üzerinden değişik argümanlarla sinsice saldırmaya devam ediyor. Küresel bir salgın hastalık olarak ortaya çıkan Koronavirüs (COVID-19) de FETÖ’cü teröristlerce adeta bir fırsata dönüştürülmeye çalışılıyor.

Halkı galeyana getirecek gerçek dışı bilgiler ve paylaşımlarla ortalığı karıştırmak isteyen FETÖ’cüler “Türkiye’nin Koronavirüs konusunda önlemler almakta geciktiğini, virüsle mücadele açısından yeterli kaynaklara sahip olmadığını, vaka sayısının ve kayıpların aslında bilinenden çok daha fazla olduğunu, hükümetin bu konuda şeffaf davranmadığını” yazıp paylaşarak yurttaşların moralini bozmaya çalışıyorlar. Hepsi gerçek dışı olan bu ve benzeri iddiaların sahiplerinin tamamının FETÖ’cü olması, yaşadığımız bu zor günlerde ibretlik bir durum olarak belleklere kazınıyor.

Konu ile ilgili olarak Anadolu Ajansı’na konuşan bazı uzmanlar, Türkiye’nin bu tür manipülasyonlara karşı “proaktif bir politika izlediğini” söylüyorlar. AA’ya konuşan uzmanlardan İstanbul Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Özkır, kriz dönemlerinde kamuoyuna sunulan içeriklerin sosyal medya mecraları ile anında çok geniş kesimlere ulaşabildiğini belirterek, Twitter, Facebook, Instagram ve WhatsApp gruplarının kitleler üzerinde zannedilenden daha fazla etkili olduğuna vurgu yapıyor.

Özkır, bu tür içeriklere bakıldığında genellikle kaynağın belirsiz olduğuna dikkat çekerek, “İçerikler toplumu ayrıştırıcı bir dile sahiptir. Bir kanıta değil varsayıma dayalıdır. Abartı yaygın şekilde kullanılır. Hedef toplumsal fayda, krizin suhuletle halledilmesi filan olmadığı için ya dar ideoloji körlükle ya da örgüt çıkarları gözetilerek paylaşılır. Bir kandırmaca olarak da kara propagandanın tipik özelliği olan bu türden yaklaşımın aslında kamunun yaklaşımı olduğu yalanını kurguya eklerler. Tek merkezden yönetilen bot hesaplar ve fake hesaplar aracılığıyla algı üretme çabası yaygındır. Böylesi durumlarda kurumların şeffaf olması dezenformasyona vurulacak en güçlü darbedir. Doğru bilginin düzenli paylaşımı da kurumlarla vatandaş arasındaki güveni ve etkileşimi yükselterek kirli içeriklerin alanını daraltır. Kesinlikle ‘Vatandaş zaten doğruyu biliyordur’ dememek gerekir ve düzenli basın açıklaması yapmak gerekir” diyor.

Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. İbrahim Ethem Erdinç de FETÖ mensuplarının virüs ile mücadelede Türkiye karşıtı iki boyutlu bir operasyon başlattığını ifade ederek, bunlardan birinin örgüte meşruiyet kazandırmak diğerinin ise hükümet ve cumhurbaşkanı hakkında kara propaganda olduğunu anlatıyor. Erdinç, “Bu bir algı yönetimi operasyonudur ve hiç şüphesiz, uluslararası boyutu olduğu gibi Türkiye iç kamuoyuna hitap eden bir mahiyet de taşımaktadır. Ülkenin karşı karşıya olduğu ya da yaşadığı en ufak bir olumsuzluğu bile fırsat bilen FETÖ, sosyal medya üzerinden çeşitli kisveler altında sinsice saldırmaktadır. Bu bağlamda son dönemde küresel bir salgın hastalık olarak karşımıza çıkan Koronavirüs (COVID-19) de FETÖ elemanları tarafından bir fırsat olarak görülmüştür.” derken, bir gerçeğin altını çiziyor:

FETÖ mensupları tarafından salgınla ilgili eşitli gerçek dışı iddialar, Whatsapp ve Twitter başta olmak üzere çeşitli sosyal mecralarda dolaşıma sokuluyor!

Evet, bugünlerde en az Covid-19 virüsü kadar tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Sahte haberler veya dezenformasyon, virüsten daha hızlı ve kolay yayılan hatta aynı derecede tehlikeli bir durum olarak karşımızda. Dolayısıyla sadece devletin ve ilgili kurumların bilgilendirmelerini dikkate almalıyız. İlgili kurumlar da bu tip dezenformasyon içeren hesap ve söz konusu hesapların yaydığı içeriklerin doğru olmadığını ifade edilmelidirler.

Yurttaşların dikkate alması gereken konu, sadece resmi makamlar tarafından yapılan bilgilendirmeleri dikkate almaları gerçeğidir. FETÖ’cü teröristlerin algı operasyonlarına karşı hepimizin tetikte olması gerekiyor. Yaşadığımız bu zor günleri el birliğiyle atlattığımızda, FETÖ’nün yaptığı bu alçaklığı diğer hainlikleri ile birlikte unutmadan hesap sormaya devam edeceğiz.