google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Fidan üreticisine pratik aşı seti

Fidan üreticisine pratik aşı seti

TOGÜ’lü akademisyenler önceden kullanılan yöntemde iki kişinin yaptığı ve işlemin 2-3 dakika sürdüğü aşı seti yerine 20-30 saniyede yapılabilen ve tek kişinin pratik olarak yapabileceği bir aşı setini geliştirmeyi başardı.

20 Mart 2020 - 13:47

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ)  Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Modül 3 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Polatcı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Modül 4 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Karadağ ve Doç. Dr. Onur Saraçoğlu fidancılık sektörünü daha ileriye taşımak, iş gücü ve zamanda verimliliği artırmak adına aşı seti üzerinde çalışma yürütüyor.

 

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı kapsamında (200.000’e varan hibe desteği)  öğretim üyelerince tasarlanan setin klipslerinin prototipi tamamlandı. Bu kapsamda, akademisyenler Tokat Teknopark’taH2O Tarımsal Ar-Ge firmasını kurdu.

 

Akademisyenler, önceden kullanılan yöntemde iki kişinin yaptığı ve işlemin 2-3 dakika sürdüğü aşı seti yerine kendi geliştirdikleri ve Ar-Ge çalışmaları kendilerine ait olan, 20-30 saniyede yapılabilen ve tek kişinin pratik olarak yapabileceği bir aşı setini geliştirmeyi başardı. Ve bu aşı seti, aşı bölgesinin kapatılması için tasarlanan klips, dış etkenlere dayanıklı, uzun ömürlü, ekonomik, tekrar kullanılabilir ve özellikle pratik olması sebebiyle iş gücü ve zaman kayıplarını en aza indirmesi gibi teknik avantajları da beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x