"Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Üretmen'den Önemli Uyarı: Çocuklarda Göz Tembelliğine Dikkat! Kaşkaloğlu Göz Hastanesi'nden Prof. Dr. Önder Üretmen, çocuk sağlığında sıklıkla görülen ve tedavi edilmediğinde kalıcı sorunlara yol açabilen göz tembelliği konusunda önemli bilgiler verdi.

Üretmen, bu rahatsızlığın erken tanı ve tedavisinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Göz tembelliği tedavisinin belirli bir yaşa kadar etkili olduğunu belirten Üretmen, erken teşhisin tedavi başarısını artırdığını dile getirdi. Ayrıca, göz tembelliğinin çocukluk döneminde sıkça rastlanan şaşılık, miyopi, hiperopi ve astigmatizma gibi göz rahatsızlıklarından kaynaklanabileceğini, ayrıca katarakt, göz kapağı düşüklüğü ve kornea lekeleri gibi durumların da etken olabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Üretmen, ailede göz tembelliği veya şaşılık öyküsü olan çocukların daha yüksek risk altında olduğunu ve bu durumun ilk birkaç ayda ortaya çıkabileceğini, etkili tedavinin ise genellikle 9-10 yaşına kadar mümkün olduğunu vurguladı."

ÇOCUKLAR DÜZENLİ MUAYENE EDİLMELİ

Prof. Dr. Önder Üretmen, görme gelişimi sırasında gözlerden biri veya her ikisi şaşılık, görme aksı bulanıklıkları ve kırma kusurları nedeniyle yetersiz uyarı aldığında göz tembelliğinin geliştiğini söyledi.

Üretmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göz tembelliği kırma kusurlarına bağlı da gelişebilir. Her iki gözdeki yüksek miyopi, hiperopi ve astigmatizma çift taraflı tembelliğe neden olur. Gözler arasında numara farkı olması durumunda yüksek numaralı gözde göz tembelliği gelişir. Bu durum en geç tanı alan göz tembelliği tipidir. Çocuk sağlam gözüyle normal hayatını sürdürebildiğinden ailesi tarafından diğer gözünde tembellik olduğu anlaşılamaz. Görme aks bulanıklıklarına bağlı göz tembelliği en az sıklıkla görülmesine rağmen, tedavisi en zor tembellik tipidir. Çok hızlı geliştiği için saptandığında daha derin bir tembellik söz konusu olmaktadır. Bu durumlarda görme aksını etkileyen durumların cerrahi tedavisi gerekli olabilmektedir. Göz tembelliği erken saptanır ve tedaviye başlanırsa, başarı şansı çok artar. Bu nedenle çocukların erken ve düzenli göz muayenelerinden geçmeleri şarttır”

 Depresyonun ilacı "Bitter"  Depresyonun ilacı "Bitter"

10 YAŞINDAN SONRA TEDAVİ ZORLAŞIYOR

Göz tembelliği tedavisinin hayatın ilk 9 - 10 yılında etkili olduğunu anlatan Prof. Dr. Önder Üretmen, bu dönemden sonra başarı şansının düştüğünü hatırlattı.

Prof. Dr. Üretmen, şunları söyledi: “Tedavide var olan görme aksı bulanıklıkları ortadan kaldırılmalı, kırma kusurları düzeltilmeli ve hastanın tembel olan gözünü kullanması sağlanmalıdır. Tembel olan gözün kullanımını sağlamanın en etkili yolu, sağlam gözün belirli sürelerde kapatılmasıdır. Kapatma cilde yapışan ve göze ışık girmesini tamamen engelleyen bantlarla yapılmalıdır. Gözlük camına yapıştırılan kapama aksesuvarlarının etkinliği düşüktür. Kapama süresi başta göz tembelliğinin derinliğine ve hastanın yaşına bağlı olarak günde iki saat ile tam gün arasında değişmektedir. Kapama sırasında tembel gözün aktif kullanımı amaçlanmalıdır. Göz tembelliğinin daha hafif olduğu hastalarda veya kapamanın yapılamadığı durumlarda sağlam gözün görme kalitesinin damla veya gözlük camlarıyla bozulması diğer tedavi seçeneğidir. Son yıllarda göz tembelliği tedavisinde elektronik cihazlarla yapılan görme egzersizleri de kullanılmaktadır”