İstiklal Mücadelesi'nde Tokat'ın bilinmeyen rolü!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 silah arkadaşından biri olan Yaveri Yüzbaşı Mustafa Vasfi Süsoy’un torunu Ercan Süsoy, Ulu Önder’i ebediyete uğurlayışımızın 82.yıl dönümünde İstiklal Mücadelesi’nde Tokat’ın bilinmeyen rolünü anlattı


İstiklal Mücadelesi'nde Tokat'ın bilinmeyen rolü!

Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele yıllarında ve Cumhuriyet Döneminde altı kez Tokat’ı ziyaret etmiş, ziyaretlerinden üç tanesinde Mustafa Vasfi Süsoy’’a ait olan Devegörmez mahallesinde şimdilerde Atatürk Evi Ve Etnografya Müzesi olan evde konaklamıştı. Mustafa Vasfi Süsoy, Atatürk’ün Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı sırasında Kurmay Subaylığını yapmış bir asker, Bandırma Vapuru’nda yanında bulunan silah arkadaşı ve Cumhuriyetle birlikte dört dönem Tokat Milletvekilliği yapmış, her zaman Atatürk’ün yakınında bulunmuş, yakın bir çalışma arkadaşı idi.

Mustafa Vasfi Süsoy’’un torunu Ercan Süsoy (82) ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 82.ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım tarihine özel bir röportaj gerçekleştirdik. Atatürk’ün Tokat’ı ziyaretlerinde, her zaman dedesi Mustafa Vasfi Süsoy’’un evinde kaldığını anlatan Ercan Süsoy, Atatürk’ün Tokat’ı ilk ziyaretinin 26 Haziran 1919 tarihinde yani Milli Mücadele yıllarında olduğunu hatırlattı. Milli Mücadele yıllarında Atatürk’ün, arkadaşı Vasfi Süsoy’a Milli Mücadele için asker toplamasını istediği biliniyor. Şimdi o günlere dair ayrıntıları Vasfi Süsoy’un torunu Ercan Süsoy’dan dinleyeceğiz.

Emekli bir coğrafya öğretmeni olan Ercan Süsoy, ailenin ilk torunu olması nedeniyle şanslı olduğunu ve dedesi Vasfi Süsoy’un ailesi ve kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Annesini bebekken kaybettiği için babaannesi tarafından büyütülen Ercan Süsoy, bu yüzden Atatürk’le beraber oldukları tüm anıları babaannesinden dinlediğini söyledi.

 

ORDUYA İLK ASKERLER TOKAT’TAN YAZILDI

Ercan Süsoy, şöyle konuştu: “Zaman zaman bir Tokatlı olarak İstiklal Savaşı mücadelesinde dedemin de yer alması övünç verici bir olay. Fakat Tokat’ta bunu belirtemiyoruz. Atatürk gelmiş Samsun’dan çıkmış Amasya’da toplantı yapmış Tokat’ta transit geçmiş. Sivas’ta kongre yapmış.Erzurum’da kongre yapmış. Tokat? Halbuki 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan heyet içinde Mustafa Kemal Paşa'nın yaveri olarak yer aldı dedem. Ve Karargah Subaylığı’nı yapmıştır Atatürk’ün benim dedem. Tokat’ın İstiklal Savaşı’ndaki öneminin belirtilmesi lazım. O mücadeledeki 19 kişiden birinin Tokatlı olduğu ve Atatürk her gelişinde buralarda kalır. Ve Atatürk ilk geldiği gün dedeme “Sen burada kal Mustafa.Sen otur orduyu yazmaya başla.Savaş için ilk orduyu dedem şimdi ki Askeri Gazino dediğimiz yerde Tokat’ın büyüklerini toplayarak asker yazmaya başlamış ve ordu teşkil edilmiş. Bu çok önemli. İlk defa ordu Tokat’ta yazılmaya başlanmış” dedi.

10 Kasım 1938 yılında ebediyete uğurlanan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını rahmetle anan Ercan Süsoy, “10 Kasım hem ülkemiz tarihinde hem de dünya tarihinde önemli bir gündür. Ve 10 Kasım tarihi tüm dünyada anılır” dedi.