TOKAT İÇİN MÜJDE: MART’TA AÇILABİLİR!

AK Parti Grup Başkan vekili Ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, “Türkiye’de büyük ihtimalle Mart ayıyla beraber pandemi vaka sayısı düşük olan illerde açılmalar başlayacak. Tokat’ta da çok ilerleme var bu dönemde. Sayılar son derece iyi, Açılacak iller arasında bence Tokat en yakın olanlardan biri”


TOKAT İÇİN MÜJDE: MART’TA AÇILABİLİR!

AK Parti Grup Başkan vekili Ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, 10 Şubat’ta gerçekleşen  AK Parti 7. Olağan İl Kongresine katılmak için geldiği Tokat’ta yürütülen çalışmalarla ilgili ziyaret ve istişarelerini sürdürürken 12 Şubat Cuma günü Tokat Belediyesi ziyaretinde Tokat Basını ile bir araya geldi.

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Milletvekili Mustafa Arslan ve İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum’un hazır bulunduğu ziyarette Tokat basını ile sohbet eden Özlem Zengin, Yeni Tokat Havaalanı projesinin devam eden üst yapı çalışmalarında son durum, Tokat’a Tarım Gümrüğü konusu, Hayvan Hakları Kanunundaki bazı detaylar,  Türkiye’ye örnek olan Tokat Hayvanları Koruma Birliği, pandemide Türkiye’nin sağlık hizmetleri kalitesi gibi konularda açıklamalarda bulundu.

 

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin’in açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emnie Erdoğan’ın G-20 Liderler Zirvesi’nde giydiği kıyafet büyük beğeni almıştı.

TOKAT BASKILI ELBİSE G-20’YE DAMGA VURMUŞ

“Hanımefendi (Emine Erdoğan) G-20’ye giderken bir kıyafet giymişti. Bana dedi ki “Özlem Hanım gördün mü kıyafetimi G-20’ye giderken Tokat baskılı bir kıyafet giydim” dedi. O kıyafeti Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ili beraber çalıştıklarını söyledi. Orada çok da beğenilmiş kıyafeti. Ben de sonra hatta daha detaylı fotoğraflarını aldım. Dünyanın en önemli toplantısı G-20’de Tokat baskılı kıyafet giydi çok güzel. Tokat Olgunlaşma Enstitümüz iyileştirilmesi düşünülen enstitülerimizden biri olarak seçildi. Özellikle Hanımefendi Tokat’ın Olgunlaşma Enstitüsü’nün baskı ile alakalı kısmıyla hakikaten yakından ilgileniyor. Bu arada Dilek Hanif bir program yapmıştı. Sonra ben Dilek Hanımı aradım. Kendisinin anneannesi Tokat doğumluymuş, O da çok özel ilgilendiğini  söyledi. Allah nasip ederse şu pandemi geçtikten sonra bir organizasyon yapmak istiyoruz. Hülya Avşar da gelmek istiyor. Hülya Hanımla benim şahsi bir hukukum var. Bana sözü var; Hülya Hanımı, Dilek Hanımı muhakkak getireceğim. Burada özel bir program yapacağız. Özellikle Tokat baskısı üzerine bir program yapacağız.”

 

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin’in açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

2021 BİTMEDEN YENİ TOKAT HAVAALANI BİTER

“Yeni Tokat Havaalanı üst yapısının yüzde 30’luk kısmı kaldı. Pandemi yavaşlattı ama  2021 yılı bitmeden bitirmek istiyoruz. Bir Kargo terminalimiz olsun istiyoruz biliyorsunuz. Buradan gidince ilk iş Ticaret Bakanımız ile görüşeceğim. Burada bir Tarım Gümrüğü bizim için çok önemli bir konu. Daha evvel görüşmüştük Tarım Gümrüğü olması halinde Tokat’ta çok büyük bir farklılığın olacağını düşünüyorum Allah’ın izniyle. Bağcılık meselesi de fevkalede önemli bir konu” dedi.

Özlem Zengin il kongresiyle ilgili “Kongremizi yaptık. Hayırlı olur inşallah. Yeni bir başlangıç. Cuma günü de Kadın Kolları kongremizi yapacağız. Hemen önü ya da arkası olabilir gençlik kolları kongremiz olacak.  Mart sonuna kadar Büyük kongremiz olacak” dedi.

 

HAYVAN HAKLARI KANUNU HAZIRLIĞI 1 HAFTAYA BİTER

“Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi biliyorsunuz Hayvan Hakları ile yakınen ilgileniyor. Meclis’te de bu kanunu ben çalışıyorum. Tokat’ta da birkaç tane hanımefendi geldi benim yanıma. Çok da manipülasyon var bu konuda. Bu kanunu kesinlikle yapacağız. Hem Beyefendi hem hanımefendi çok yakın takip ediyor. Çok az kaldı herhalde 1 hafta içerisinde tamamen bitmiş olacak. Birkaç konuyla ilgili Cumhurbaşkanımızla konuşmamız gereken yerler var. Ondan sonra da teklifimizi vermiş olacağız.”

 

HAYVANLARI KORUMA BİRLİĞİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

“Türkiye’de ilk kez Tokat’ta Hayvanları Koruma Birliği kurulduğunu hatırlatan Özlem Zengin, “Bu bir ilk Türkiye’de. Bu tamamen Tokat’a özel bir proje. Şöyle gelişti; Tokat’ın Niksar ilçesinde biliyorsunuz hayvanlarla ve bakımeviyle ilgili abartılı bir haber yapılmıştı. Bu haberler kamuoyunda çok fazla alaka görüyor. Bana Derin Mermerci ulaştı ve ‘Biz buraya yardımda bulunmak istiyoruz’ dediler. Bizim bir arkadaşımız var geliyor gözlem yapıyor ve neticesinde de rehabilitasyonuna yardımcı oluyoruz dediler. Ve sonra bize 1 tıra yakın mama yardımı gönderdiler. Bu iş olurken biz konuştuk bir merkezimiz olsun oluşturacağımız yerde tüm belediyemiz getirsin hayvanları rehabilite edelim ve doğal alanlarına tekrar geri götürülsün. Konu özel olunca Cumhurbaşkanımız da çok hızlı imzaladı ve hızlı bir şekilde hayata geçti. Köyler de buna dahil. Çünkü köyler çok büyük bir hayvan potansiyeline sahip. Önceden şehir merkezindeki sokak hayvanlarını toplayıp şehrin dışına bırakıyorlar deniyordu, şimdi tam tersi oluyor. Bu birlik örnek teşkil edecek. Zaten hazırladığımız Hayvan Hakları Kanunu da eğer bu haliyle geçerse nüfusu 25 bine kadar olan yerlere barınak zorunluluğu getiriyoruz. Ve bunun için bütçe ayrılacak. Yani belediye gelirlerinden harcanması için bütçe ayrılacak. Bu barınakların olması zorunlu hale gelecek. Ama böyle bir birliğin kurulması maliyeti daha düşürecek , kalitesi yüksek bir iş yapmış olacağız. Kısırlaştırma meselesi o kadar önemli ki eğer biz beraber çalışmazsak Türkiye’nin 10 yıl sonra aşağı yukarı 60 milyon köpeği olacak. Yani baş etme şansımız kalmıyor.Bu konuyu sadece hayvanlara iyi davranmak olarak düşünmemek lazım.Hayvan popülasyonunda inanılmaz bir artış var. O yüzden bizim hayvanlara tüm belediyelerimiz asli görevi haline gelecek ve 4 yıl boyunca önemli bir kısırlaştırma kampanyası yapmamız gerekiyor. Zaten Tarım Bakanlığımız her bir hayvan için 70 TL ücret veriyor. Maliyetinin 75 lira olduğu söylenmişti. Yani bu rakam karşılıyor aslında. Sokağa onları terk etmenin idari para cezası olacak. Hayvanlar sahiplenildiğinde onlara çip takılacak. Sahipli hayvanı terk etmenin de ayrıca bir para cezası olacak. Önemli bir kanun. Tüm detayları planlayarak yapmak için biraz vakit aldı. Ama iyi olacak. Tokat bu manada öncülük yapmış olacak.”

 

VAKA SAYISI AZALAN İLLERDE MART İTİBARİYLE AÇILMALAR BAŞLAR

“Pandemide Türkiye bence diğer ülkelerle kıyaslanmayacak kadar önemli işler yaptı. Ben kendim de bu arada covid oldum. Bütçenin bittiği hafta covid teşhisi kondu. Negatifken bulgularım  pozitif bulundu. Daha sonra hastanede kaldım ve tecrübe etmiş oldum yani. 6 gün hastanede kaldım. Sonrasında evde biraz kaldım. Toparlanmam aşağı yukarı 1 ayımı aldı. Kendimde tecrübe ederek şunu gördüm ki tedavi konusunda dünyayla kıyaslanamayacak kadar önemli bir sistem var. Bu tedavinin ücretsiz olması, bu çok önemli; ücretsiz olan bir tedavi yok dünyada. Aşı ücretsiz Türkiye’de ve aşılama da başladı. İşyerlerinin açılması hasta sayısıyla çok alakalı. Türkiye’de büyük ihtimalle Mart ayıyla beraber sayısı düşük olan illerde açılmalar başlayacak.  Tokat’ta da çok ilerleme var bu dönemde. Yani sayıların düşmesi anlamında. Tokat’ta sayılar son derece iyi, Açılacak iller arasında bence Tokat en yakın olanlardan biri. Ekonomimiz açısından bu işin dengeli bir şekilde açılması çok önemli. Sadece parasal da değil insanlar hayata da dönmek istiyorlar bu da çok önemli. O dengeyi koruyarak bir taraftan kendimizi muhafaza edeceğiz ama bir taraftan da işyerlerini adım adım açma konusunda tabi ki Hükümetimizin de bir arzusu var. Mart ayında açılmalar olacağını düşünüyorum.”

 

FİRST LADY ERDOĞAN’IN TOKAT BASKISI ELBİSESİ G-20’YE DAMGA VURMUŞ

Emine Erdoğan’ın G-20 Liderler Zirvesinde giydiği kıyafetin özelliğinden de bahseden Özlem Zengin, “Hanımefendi (Emine Erdoğan) G-20’ye giderken bir kıyafet giymişti. Bana dedi ki “Özlem Hanım gördün mü kıyafetimi G-20’ye giderken Tokat baskılı bir kıyafet giydim” dedi. O kıyafeti Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ile beraber çalıştıklarını söyledi. Orada çok da beğenilmiş kıyafeti. Ben de sonra hatta daha detaylı fotoğraflarını aldım. Dünyanın en önemli toplantısı G-20’de Tokat baskılı kıyafet giydi çok güzel. Tokat Olgunlaşma Enstitümüz iyileştirilmesi düşünülen enstitülerimizden biri olarak seçildi. Özellikle Hanımefendi Tokat’ın Olgunlaşma Enstitüsü’nün baskı ile alakalı kısmıyla hakikaten yakından ilgileniyor. Bu arada Dilek Hanif bir program yapmıştı. Sonra ben Dilek Hanımı aradım. Kendisinin anneannesi Tokat doğumluymuş, O da çok özel ilgilendiğini  söyledi. Allah nasip ederse şu pandemi geçtikten sonra bir organizasyon yapmak istiyoruz. Hülya Avşar da gelmek istiyor. Hülya Hanımla benim şahsi bir hukukum var. Bana sözü var; Hülya Hanımı, Dilek Hanımı muhakkak getireceğim. Burada özel bir program yapacağız. Özellikle Tokat baskısı üzerine bir program yapacağız.”

 

“TOKAT, MİLLİ TARIMDA ÖNE ÇIKACAK İLLERİN BAŞINDA”

Tokat’ta güzel işler yaptıklarını belirten Özlem Zengin özellikle her hafta bir bakanlık ziyaret ettiklerini ve planlama kapsamında çalıştıklarını ve son dönemde Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ziyaretlerinde gerçekleşen toplantının son derece verimli olduğunu ifade etti. Özellikle Kaledibi Kentsel Dönüşüm konusu açısından verimli olduğunu söyledi.

Tarım meselesinin pandemi ile birlikte çok önemli bir konu haline geldiğini ifade eden Milletvekili Özlem Zengin, Türkiye’de tarım deyince öne çıkacak birkaç ilden birinin Tokat olduğunu söyledi. Milli tarımın öne çıktığını belirten Zengin bu konuda öne çıkacak illerden birinin Tokat olacağını belirtti.

 

MİLLETVEKİLİ ARSLAN: EKONOMİ BOZUKSA BU YATIRIMLARI NASIL YAPIYORUZ

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise “Pandemide tüm ülkeler negatif, Türkiye ise artı bir büyüme gerçekleştirdi. Çin ve Kore’den sonra 3. iyi ekonomiyiz. 2023’e ve 2030’a doğru dünyadaki tüm düşünce kuruluşları raporlarını açıklıyor Türkiye’nin süper güç olacağına ilişkin. Batı dünyası bunu kabul ediyor bizdeki muhalifler maalesef bunu kabul etmiyor. Uzaya bir program başlattık hemen bir profesör çıktı  ‘Uzaya sert iniş yapamayız!’ Yani bu bir eleştiri değildir. Bizim bir hayalimiz var Türkiye’nin geleceğine ilişkin bir Kızıl Elmamız var. Ama onlar hemen itiraz ediyor. Büyük bir iş yapıyoruz hemen itibarsızlaştırmak için. Merkez Bankası’nda para varmış-yokmuş şuan rezervleriyle ilgili hiçbir problem yok. Şuanda ekonomiyle ilgili de problem yok. 600 Milyar lirayı geçen para dağıtmış hükümet, pandemi çıktı çıkalı. Tokat’ta dağıtılan para 240 milyonu geçti sosyal destek programlarıyla. Türkiye’de dağıtılan para  52 milyar lirayı geçti. Bunlar çok önemli rakamlar. Hiçbir yerde de aksama yok. Her yerde de yatırım yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız her yerde dev eserler açıyor. Tokat’ta sadece devam eden ihaleli sulama yatırımı 3 milyar lira. Karayolları, milli eğitim ve diğer daireleri hesap ettiğinizde devam eden ve bu sene yeni ihale edeceğimiz yatırımlarla beraber 8 milyar liraya tekabül ediyor. Ekonomi bozuksa biz bunları nasıl yapıyoruz. Sadece havaalanına harcanan para 500 trilyon lirayı geçiyor. Sadece yeni sanayiye ayırdığımız para 400 küsür milyon lira. 76 okulu yeniden  yapıyoruz 72 tane okulu güçlendiriyoruz. 2 milyar lira. Önümüzdeki hafta TOKİ Başkanına da okullarla alakalı gideceğiz. İhaleleri hızlandırmak için. Herşey aksamadan devam ediyor ama maalesef muhalefete baktığınız zaman çok olumsuz senaryolar ifade ediliyor. Bunların hepsini Türkiye aşabilecek güçte. Artık Türkiye Türkiye’den büyük. Türkiye dünyada gıbta ile izlenen bir ülke. Dünyanın her tarafından Türkiye’ye bir ilgi var. Türkiye bir çekim merkezi oluyor. Türkiye dünyada artık bir eksen oluyor” diye konuştu.

 

ZENGİN: UZAY AJANSIYLA İLGİLİ DAHA ÇOK KONUŞMALIYIZ

Milli Uzay Politikasıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Özlem Zengin ise “Bakıyorsunuz twitlere; ‘Bir uzayımız kalmıştı!’ Türkiye’nin en önemli üniversitelerinin rektörleri, hocaları o gün orada ve herkesin önemsediği muazzam bir şey yapmışız. Ve bunla ilgili hedef koyuyoruz. 2023’te aya gitmek gibi. Kaldı ki Afganistan’ın, İran’ın bile çalışmaları var. Türkiye’nin bugüne kadar olmaması zaten meseleydi. Olmamasının nedeni bir grup insan bunu hiç hayal etmemiş. Yani uzaya ancak onlar gider denmiş, Önemli olan hayal etmek. Ben o gün herkeste o heyecanı gördüm. Uzay Ajansı ile ilgili daha çok konuşmak lazım” ifadelerini kullandı.

 

MADEN ARAMADA ÇEVRE KATLİAMI İDDİALARINA YANIT

Kelkit vadisinde maden arama ve çevre katliamı olacağı şeklinde iddialara yönelik soru yöneltilen Milletvekili Özlem Zengin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bu konuyla ilgili ÇED Raporu var mı diye araştırdıklarını ve Tarım ve Orman Bakanlığından, sadece maden arama ön izni alındığının altını çizdi. Zengin şu açıklamayı yaptı: “Bu izin neticesinde henüz bulunan bir altın yok. Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza söyledik bu konuyla ilgili herhangi bir başvuru olduğunda haberdar olmak istiyoruz dedik. O günlerde CHP Milletvekili Kadim Durmaz bey konuyla ilgili önerge vermişti. Belki bizim yapabileceğimiz  şey Tarım Bakanlığına bu konuda ne düşündüklerine dair soru yöneltmek olabilir. Ama Bakanlıktan edindiğimiz bilgiye göre şuan sadece maden aramayla ilgili ön izin. O yüzden tabiata zarar vermek ne mümkün! Tokat hepimizin en kıymet verdiği yer. Tokat milletvekili olarak Tokat’ta hiçbir şekilde; ister maden çıkararak ister başka bir vesileyle Tokat’ın doğasına zarar verecek en ufak bir şeyin olmasına biz müsaade etmeyiz. Mümkün değildir bu. Ama eğer Tokat’ın kıymetli bir madeni bulunursa ki  daha bulunmadı o aşamadan sonra ne olacağına bakmamız lazım çünkü her bulduğunuz madeni de çıkaramıyorsunuz. Onun çıkarılması faydalı mı bunlar ÇED Raporu ile tespit ediliyor. Daha ortada maden yok ama bunun üzerinden yürüyen bir siyaset var. Muhalefetin kampanyası haline dönüşüyor. Bu manada Tokat’ın doğasına zarar veren en ufak bir şey yok.”

HABER: Mihriban KOÇAKER