“Sağlıkçılar idari izin kullanamıyor” tepkisi

Sağlık Bir Sen Genel Başkanı Hasan Önür, Sağlık Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu genelge  ile sağlık çalışanlarının diğer kurum personelinin yararlandığı haklardan istifade edemediğini, süt izninin ve 10 yaş altı çocuğu olan bayan  personellere idari izin hakkı tanınmadığını belirtti.


“Sağlıkçılar idari izin kullanamıyor” tepkisi

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 14.04.2021 tarih ve 1635 sayılı genelgesinin aksi yönünde genelge yayımlanarak Sağlık personelinden fedakarlık beklendiğini ifade eden Sağlık Bir Sen Genel Başkanı Hasan Önür,  10 yaş çocuğu olan personel idari izinli olması gerekirken sağlıkçı olunca izin verilmediğini söyledi. 

 

“KULLANILAMAYAN İZİN SÜRESİ PARAYA ÇEVRİLSİN”

Sağlık Bir Sen Genel Başkanı Hasan Önür,  “Sağlık çalışanları bu zorlu süreçte fedakarca çalışmaktadır. Madem ki sağlık çalışanları uzaktan, dönüşümlü çalışmadan yararlanamıyor ise ;Sağlık çalışanlarının aylık çalışma süresini dönüşümlü çalışma süresi kadar  düşürmemiz uygun düşecektir. Personel hiç olmazsa bu dönemde fazla mesai ücreti alsın. Aylık çalışma süresi 172 saat değil de 110 saat olarak revize edilebilir.  Sağlıkçı izin kullanmakta sorun yaşıyor.  İzin kullanamayan Sağlıkçının izin süresi paraya çevrilerek nakden ödeme yapılması uygun düşecektir. Sağlık Bakanlığı sağlık personelini hariç tutuyor ise personelinin hak kaybı yaşamaması için gerekli önlemleri almalıdır” diye konuştu.

Haber: Uğurcan USUK