23 NİSAN ÖNCE TÖRENLE, SONRA ÇEVRİMİÇİ KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı pandemi kuralları nedeniyle sınırlı katılımla kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Sona eren törenin ardından gün boyu konser, masal anlatımı, şarkı ve şiirler gibi çevrimiçi etkinliklerle çocuklar bayramı evlerinde kutladı


23 NİSAN ÖNCE TÖRENLE, SONRA ÇEVRİMİÇİ KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, pandemi kuralları nedeniyle sınırlı katılımla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 09.00’da gerçekleşen törende Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, Merkez Anaokulu,  İlkokul ve Ortaokul Müdürleri ile görevli öğretmen ve öğrencilerin, bayrak ve flamaları ile katıldığı  tören İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

 

81 İl Valiliği'ne gönderilen Pandemi Kurallarına Uygun 23 Nisan Kutlamaları Genelgesi kapsamında  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başladı. Kısıtlama Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsadı.

 

Tören Milli Eğitim Bakanlığı'nın 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleriyle fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirildi.Çelenk sunma törenleri dışında çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilen 23 Nisan kutlamaları gün boyu sürdü. Bu kapsanma Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Tokat TV’de Çocuk Konseri verdi. Ayrıca ‘23 Nisan, 23 Masal’ adı altında 23 Masal Öğretmeni zoom üzerinden öğrencilerle buluştu. Belediye hoparlöründen şiir ve çocuk şarkıları seslendirildi.

 

Vali Balcı'dan 23 Nisan Mesajı

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Dr. Ozan Balcı, mesajında şunları söyledi: “Türk milletinin ulusal egemenliğini tescilleyen Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920, tarihte eşine az rastlanır bir bağımsızlık mücadelesi veren Aziz Milletimizin iradesinin vücut bulduğu ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” ilkesi doğrultusunda millet egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gün olmuştur.


Milletimizi ortak bir gaye etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk Meclisimiz,  vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, hür yaşama uğruna sergilenen fedakârlığın en güzel timsali olmuştur.


Çocuklarımızın ulusal bağımsızlığın teminatı olduğunu her fırsatta dile getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmayanı yaparak, Millet Meclisinin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ gelecek nesillere verilen önemin ve güvenin simgesi olmuştur. Bu nedenle daha güçlü ve daha huzurlu yarınlar için geleceğimizin güvencesi, teminatı çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmek, geleceğe hazırlamak hepimizin ortak hedefidir.


Sevgili çocuklar sizlere düşen görev ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesini yakalamak, gelişmiş toplumlar arasında söz sahibi olmak, büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçekleştirmek için yetişmiş insan gücüne katılmaktır.


Bu vesileyle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Ulusal Kurtuluş Mücadelesi uğrunda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle; gazilerimizi minnetle anıyor, tüm dünya çocuklarının ve bütün ulusumuzun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajında; “Çocuklarımız Ülkemizin temeli, yarınlarımızın teminatı, Yeni Türkiye'nin geleceğidir. Tüm çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.