İŞTE TOKAT’IN DEPREM RAPORU

İŞTE TOKAT’IN DEPREM RAPORU

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Deprem Danışma Kurulunun, “içinden diri fay geçen” kentlerle alakalı son yayınladığı rapor Tokat oldu. “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Tokat Raporu-11” hazırlanarak kamuoyu ve kurumlarla paylaşıldı.

16 Mart 2021 - 01:46

Rapor ön ekinde 2020 yılında yaşanan depremlere de dikkat çeken kurul, Elazığ-Sivrice, Malatya-Doğanyol ve Pütürge, Van-Başkale, Bingöl-Yedisu, Manisa-Akhisar ile en son İzmir’de meydana gelen depremlerde; 168 vatandaşın yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Bu bölgelerde 3 bine yakın vatandaşın yaralandığı, 80 bine yakın konut, işyeri vb. bağımsız bina bölümü yıkıldığı ya da hasar gördüğü de vurgulan raporda maddi kaybın ise 20 milyar Türk lirasına yakın olduğu belirtildi.

 

KENTLER İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Yayınlanan raporda: “Yine deprem zararlarının topluma ve yöneticilere doğru bir şekilde aktarılması amacıyla; Odamız Deprem Danışma Kurulunun yaptığı toplantı ve değerlendirmeler sonucunda; “ülkemiz deprem gerçeğinin topluma ve ilgililere doğru anlatılması, kentlerimiz için birer tehlike kaynağı olan fayların konumu ile hangi yerleşim birimlerini doğrudan etkilediğini de dikkate alarak, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı almıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Tokat Raporu-11” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır.”

 

TOKAT İLE BİRLİKTE 5 İLÇE VE 40 YERLEŞİM YERİ TEHLİKE ALTINDA

“Söz konusu rapordan da görüleceği üzere, Tokat kent merkezi dahil Pazar, Almus, Reşadiye, Niksar ve Erbaa ilçe merkezleri ile 40’a yakın köy/belde ile Kelkit Çayı üzerinde peşi sıra inşa edilen hidroelektrik santralleri(HES)’nin aksları fay zonu üzerinde veya çok yakın konumunda bulunmaktadır. Tokat, tarihsel ve aletsel dönemde çok sayıda yıkıcı depremle karşı karşıya kalmış olup, 20.12.1942 tarihinde 3000 kişinin yaşamını yitirdiği Niksar-Erbaa’da meydana gelen Mw: 7.0 büyüklüğündeki deprem hala hafızalardadır. Tokat ilimizin deprem zararlarından etkilenmesinin önlenmesi amacıyla bir dizi çalışmanın acilen başlatılması gerektiği düşünülmektedir.”

 

RAPOR, TEDBİR ALINMASI İÇİN HAZIRLANDI

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası kamusal sorumluluğunun gereği olarak, halkı ve yöneticileri uyarmaya, bu konuda alınması gereken tedbir ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir. Hazırlanan raporlardan onbirincisi, açıklamamız ekinde kamuoyu ile de paylaşılmaktadır. Bu kapsamda “fay üzerine oturan kentlerimiz” dizisi kapsamında hazırlanacak raporlar önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi