KADININ GÜCÜ KOOPERATİFLE BULUŞTU

KADININ GÜCÜ KOOPERATİFLE BULUŞTU

Tokat’ın Emirseyit Beldesinde kooperatif kuran kadınlar, ürettikleri tarımsal ürünleri bir marka altında satmaya başladı. Tarımsal işçiliği de imece usulü yapan kadınlar tarım sezonunu yaprak kırımı ile açtı.

18 Haziran 2021 - 20:21

Tokat’ta başlatılan ‘Kadının Gücü Tokat’ın Gücü’ projesi kapsamında ilin marka ürünleri sanal ortama taşınarak yurt içi ve yurt dışı pazarına açılıyor. İl merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan Emirseyit Beldesindeki kadınlar da Erzak adını verdikleri kooperatifleriyle ürettikleri ürünleri yurt geneline satmaya başladı.

Tokat’ın damak çatlatan lezzetiyle sofraları süsleyen yaprağı da kadın kooperatifinin başlıca gelirini oluşturuyor. Sezonu açan kadınlar sabah erken saatte bağlarının yolunu tutarak yaprak kırımı yapıyor. Maniler eşliğinde toplanan yapraklar kooperatif çatısı altında internet üzerinden alıcılara ulaştırılıyor. Şuan 30’a yakın üyesi bulunan Erzak Kooperatifinin çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini söyleyen Kooperatif Başkan Yardımcısı Nurhayat Tok: “Biz 2 yıl önce kooperatif kurmaya başladık. Ve sonra 7 kişiyle başladık. Daha sonra başkanımız başkan yardımcımız 7 üye ile buraya kadar geldik” ifadelerini kullandı.

 

TEKNOLOJİYİ KULLANARAK PAZARA AÇILIYORLAR

Başkan Yardımcısı Tok, ürün pazarlamasında internet sitelerinin büyük rolü olduğunu söyledi. Tok: “Eskiden ne internet var ne bir şey vardı. Yiyebilecekleri kadar 2 bidon basıyorlardı, diğerleri hep bağımızda bekliyordu. Ama şimdi internet çıktı, yapraklarımız da değerlendi, alım gücümüz de arttı. Kooperatifimiz şuanda çok başarılı gidiyor. Her yere, Türkiye’nin her tarafına duyurmaya çalışıyoruz Allah kısmet ederse. Bol bereket kazancımızı da bekliyoruz” diye konuştu.

 

BELDENİN ERKEKLERİ KADINLARIN ARKASINDA DURUYOR

Kooperatif çalışmalarına Emirseyitli erkeklerin de destek verdiğini dile getiren Nurhayat Tok: “Beyler her zaman yanımızda, Allah’a çok şükür beylerimiz biz ne dersek onu hemen yapıyorlar.  Bir de bu yaprak işi çok zor. Güneşte yanmaya başlıyor yaprağımız. Ailecek çalışıyoruz o yüzden. İmece usulü de çalışıyoruz. Ben bugün buraya geldiysem yarın bir arkadaşa gideceğim, O da bana gelecek. Anneme gideceğim, teyzeme gideceğim. Yaprağı öyle kırıyoruz. Yani herkes herkesin bağına da gidiyor, Arkadaşlarla gruplaşarak kooperatifimize de yardımcı oluyoruz. Bu sayede bütünleşeceğiz, daha da çoğalacağız” dedi.

Dursun Ekrem ER / ÖZEL HABER

2021/06/2021-06-18-20-23-04.jpg
2021/06/2021-06-18-20-23-07.jpg
2021/06/2021-06-18-20-23-12.jpg
2021/06/2021-06-18-20-23-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x