OpenAI, yapay zeka dünyasında bir devrim daha gerçekleştirdi. Artık kullanıcılar, herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan özel ChatGPT sürümlerini oluşturabilecekler. Bu, OpenAI'nin kullanıcıların belirli ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilmiş yapay zeka çözümleri geliştirmelerine imkan tanıyan yeni bir platformunun tanıtımıyla mümkün hale geldi. Şirketin ilk geliştirici konferansında yapılan bu büyük duyuru, kullanıcılarına teknolojik yeteneklerini genişletme ve kişisel yapay zekalar yaratma fırsatı sunuyor.

Arı kovanlarının verimliliği yapay zeka desteği ile takip edilecek Arı kovanlarının verimliliği yapay zeka desteği ile takip edilecek

GPT Store, OpenAI tarafından önümüzdeki haftalarda erişime açılacak ve bu platform üzerinden herkes kendi GPT'sini tasarlayabilecek. OpenAI, kullanılan GPT'lerin popülerliğine bağlı olarak yaratıcılara henüz açıklanmamış bir kazanç vaat ediyor. Bu GPT'ler hem ChatGPT Plus aboneleri hem de OpenAI kurumsal müşterileri için kullanılabilir olacak.

Şirket, geliştirici konferansındaki bir demoda, bir "Yaratıcı Yazarlık Koçu" botunun, içerik geliştirme sürecinde yazarlara nasıl yardımcı olabileceğini sergileyerek bu yeni platformun potansiyel kullanımlarını gösterdi. Kullanıcılar, web taraması yapma, DALL-E gibi sanatsal araçları kullanma veya OpenAI'nın kod yazma ve çalıştırma yeteneklerine sahip Code Interpreter aracına erişim gibi imkanlara sahip olacaklar. Ayrıca, botlar Canva, Zapier gibi dış hizmetlere bağlanarak, e-postaları yönetme veya veritabanları ile etkileşimde bulunma gibi işlevlere de sahip olabilecek.

OpenAI, kişisel yapay zeka alanında hızla büyüyen bir piyasada, Character.AI ve Meta gibi rakiplerle rekabet edebilmek için bu platformu geliştirdi. Firma, kullanıcıların her türlü yapay zekayı, var olan kısıtlamalar çerçevesinde, dilediği gibi oluşturabilmesine olanak tanıyarak fayda odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Özel GPT'ler, GPT Store üzerinden erişime açıldığında, yaratıcılarına para kazanma imkanı sunacak. Bununla birlikte, OpenAI, özel verilerin korunması ve zararlı içeriklerin filtrelenmesi konusunda güvenlik önlemlerini de ihmal etmiyor.

GPT Store aktif olduğunda, OpenAI yalnızca doğrulanmış kimliklere sahip kişilerin araçlarını platformda barındıracak. Başlangıçta bu araçlara, paylaşılabilir web bağlantıları aracılığıyla erişilebilecek. OpenAI, bu yeni platformun, şirketin nihai amacı olan yapay zeka süper zekası veya AGI (Artificial General Intelligence) yaratma yolundaki ilerlemesine katkı sağlayacağını düşünüyor.