Kış lastiği ne zaman takılacak ve 2023'te hangi araçlarda zorunlu olacak? Bu, yolcu ve ticari araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri haline geldi. Can ve mal güvenliğini korumak amacıyla getirilen kış lastiği takma zorunluluğu, önemli bir güvenlik önlemi olarak dikkat çekiyor.

2023 yılında kış lastiği takma zorunluluğu, her yıl olduğu gibi 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan'a kadar devam edecek. Bu süre zarfında, şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçların kış lastiği kullanmaları zorunlu olacak. Bu uygulama, kış koşullarında daha güvenli sürüş sağlamak ve olası kazaları önlemek için büyük önem taşıyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapmayan hususi araçlar içinse kış lastiği kullanımı zorunlu değil. Ancak, can ve mal güvenliği açısından, kış koşullarına uygun lastik kullanımı oldukça önemli. Kış lastikleri, 7 derece ve altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerinden daha iyi performans gösterir. Bu sayede, kış lastikleriyle donatılmış araçlar, kötü hava şartlarında daha güvenli bir sürüş deneyimi sunar ve trafik güvenliğini artırır.

Turhal, Bin 350 metrelik hatla su baskınları önlenecek Turhal, Bin 350 metrelik hatla su baskınları önlenecek

Bu bilgiler ışığında, araç sahiplerinin kış lastiği takma zorunluluğu ve önemi konusunda bilinçli olmaları gerekiyor. Her yıl kış mevsimi yaklaşırken, bu uygulamanın başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili detaylar, araç sahipleri için önemli bir hatırlatma oluşturuyor.