Sebat Gençlik Spor, Ligin İlk Yarısını Güçlü Bitirmeye Kararlı Sebat Gençlik Spor, Ligin İlk Yarısını Güçlü Bitirmeye Kararlı

KOAH Nedir?

KOAH, nefes yollarında mikroplarla oluşmayan, iltihaplanmaya bağlı olarak ilerleyen bir akciğer hastalığıdır. Hastalığın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20 arasında değişmektedir. Ancak, toplumda bilinirliği düşük olup, doğru tanı konulabilen hastaların sayısı oldukça azdır.

KOAH Tehlikeli midir?

Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH yılda 2.9 milyon ölüme neden olmaktadır ve dünya genelinde 3. ölüm nedeni olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de solunum sistemi hastalıkları arasında 3. sırada yer alarak %61.5'lik bir oranla ölümlerin büyük bir kısmından sorumludur.

KOAH'a Ne Sebep Olur?

En yaygın risk faktörü sigara dumanı olup, sigara içenlerde solunumsal şikayetler ve KOAH'a bağlı ölüm oranları daha yüksektir. Diğer risk faktörleri arasında genetik etkenler, çevresel tütün dumanı, biyomas kullanımına bağlı iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışma yer almaktadır.

KOAH Belirtileri ve Tanısı

KOAH'ın belirtileri arasında en sık görülenler nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Özellikle sigara içenler bu belirtileri hafife alabilir. KOAH'ın tanısı ise basit ve ağrısız bir "nefes ölçüm testi" ile konulabilmektedir. Erken tanı, hastalığa bağlı ölüm oranlarını azaltabilir.

KOAH Tedavisi Mümkün mü?

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sigaranın bırakılması, diğer zararlı maddelerden uzak durulması, aşılar, ilaç tedavisi ve düzenli fiziksel aktivite, hastalığın gelişimini ve ilerlemesini engellemek adına önemlidir.

Uzm. Dr. Atilla Bıyık, açıklamasında özellikle sigara bırakmanın ve düzenli fiziksel aktivitenin önemine vurgu yaparak, bu tedbirlerin hastalığın ilerlemesini önlemede etkili olduğunu belirtti.