Amasya'nın Gökyöyük Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Bafra ırkı koyunlar, koçlarla buluştuklarında ortaya çıkan ilginç bir görüntü ile dikkat çekiyor. Bu olay, Çin'de bir koyun sürüsünün 12 gün boyunca durmadan daire çizerek yürümesi rekorunu akıllara getirdi.

Gökyöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, koyunlarla koçların buluştuğu anları dron ile havadan görüntüleyerek paylaştı. 300 koyun, koçlarla bir araya geldiklerinde dakikalarca saat yönünde dönerek daire çizdi. Altıparmak, bu durumu, 12 koçla 45 gün boyunca aynı sürüde tutulan "koç katımı" adını verdikleri dönemlerde gözlemlediklerini belirtti.

Altıparmak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kendi eksenleri etrafında saat yönünde belirli istikamette döndükleri oluyor. Yaklaşık 2-3 dakika boyunca dairesel şekilde döndükten sonra rutin hale geçiyorlar" dedi.

Bu gün itibariyle denetimler başladı...2 bin 568 lira ceza uygulanacak Bu gün itibariyle denetimler başladı...2 bin 568 lira ceza uygulanacak

Çin'deki benzer bir olayla karşılaştırılan bu durumu değerlendiren Altıparmak, "Çin'deki biraz daha farklı gibiydi. Koç katımı değildi. Koyunlar kendi eksenlerinde birbirlerini takip ediyordu. Daha hızlıydılar. Ama bizimki daha sakin. Birbirleriyle tanışıyormuş gibi görüntüydü" şeklinde konuştu.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı işletmede yetiştirilen Bafra ırkı koyunların çoklu doğum özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Altıparmak, "Genellikle ikiz, üçüz, dördüz, beşiz ve hatta altılar da doğuyor. Çok hızlı çoğalabiliyorlar. Bu yıl 3 bin 500 koyuna koç kattık. Önümüzdeki şubat ayında doğumlar başlayacak. 6 bin 500'den fazla kuzunun doğmasını bekliyoruz" şeklinde bilgi verdi.