Türkiye'nin öncü otomobil üreticilerinden Otokar, sürdürülebilirlik ve ileri teknolojiyi bir araya getiren üç yeni otobüs modelini duyurdu. Arifiye, Sakarya'daki fabrikasında düzenlenen etkinlikte elektrikli e-Kent ve e-Territo modelleri ile otonom sürüş özelliklerine sahip e-Centro modeli tanıtıldı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, firmanın altmışıncı yılını ve Cumhuriyet'in yüzüncü yılını büyük bir gururla kutladıklarını ifade etti. Görgüç, Türkiye'nin ilk yerli otobüsünü üretme yolculuklarını başlattıkları 1963 yılından bu yana, üretimlerinin otobüslerden farklı sektörlere doğru genişlediğini belirtti. Görgüç, araçların form ve güç kaynaklarının zaman içinde elektrikli ve otonom araçlara evrildiğine dikkat çekti.

Otokar'ın ihracat performansına da değinen Görgüç, 2022 yılında ihracatın firmanın cirosundaki payının %73'ü bulduğunu, 60'tan fazla ülkeye otobüs ihracatı yaptıklarını vurguladı. Görgüç, son beş yılda dolar bazında %11'den fazla büyüme kaydettiklerini, bu başarının yeni ürünler ve pazarlar sayesinde gerçekleştiğini ekledi.

Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman da, 14 yıldır yerli piyasada pazar lideri olduklarını ve en büyük ihracatçı olduklarını belirtti. Erman, hedeflerinin Türkiye'de liderliği koruyup yurt dışında büyümek olduğunu söyledi. Ayrıca, Erman Avrupa pazarında elektrikli araçlarla daha etkin bir rol almayı hedeflediklerini ve gelecek yıl Avrupa'da en büyük fabrika olmayı planladıklarını ifade etti.

Egeli balıkçılar ihracatta 1 milyar doları aştı Egeli balıkçılar ihracatta 1 milyar doları aştı