Sivas’ta 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı 2. Dönem Sonu Değerlendirme Toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Yener başkanlığında gerçekleştirildi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, birim amirleri ve il genelindeki okul/kurumların müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk olarak 1. dönem toplantısında alınan kararlar ve bu kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalar ele alındı. Daha sonra Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yürütülen çalışmalar üzerinde duruldu.

Sinop Balatlar Yapı Topluluğu’nda yeni eserler bulundu Sinop Balatlar Yapı Topluluğu’nda yeni eserler bulundu

İl Milli Eğitim Müdürü Necati Yener, Türkiye’nin geleceğine ışık tutan, öğrencilerin becerilerini keşfetmelerini ve her alanda gelişimlerini destekleyen bir anlayışla hayata geçirilen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin iyi anlaşılması, anlatılması ve en önemlisi etkin bir şekilde uygulanması gerektiğine vurgu yaparak "Hem çocuklarımızı, hem de ülkemizi en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için önemli bir adım atıldı. Bu adımı başarıya ulaştıracak, çocuklarımıza yeni ufuklar açacak, bu temel üzerinde; millî ve manevi değerlerine bağlı, bilgili, kültürlü, çağın gereklilikleri ile donanmış, teknolojiyi kullanan, tasarlayan ve üreten, sporda, sanata, bilim de, kısacası hayatın her alanında kendini geliştirmiş nesilleri yetiştirecek olan maarif ailemizdir. Her birinizin bu sorumluluk bilinci ile hareket ettiğini biliyorum. Aynı bilinç ve gayretle, çalışmalarımızı sürdürecek, çocuklarımızı ve ülkemizi en iyi şekilde geleceğe hazırlayacak olan yeni müfredatımızı etkin bir şekilde uygulayacağız" dedi.

Toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığınca Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran’da yapılan merkezi sınav sonuçları ve Sivas’ın başarı grafiği de ele alındı.

Milli Eğitim Bakanlığının politikaları doğrultusunda Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen MİRAS Projesi kapsamında yürütülen çalışmaların, öğrencilerin akademik başarısına önemli katkılar sağladığını belirten Yener, sınava katılım sağlayan öğrencilerin başarı grafiğinde geçen yıllara oranla önemli bir artış kaydedildiğine vurgu yaptı. Sınavda tam puan alınmasının önemli olduğunu ancak asıl önemli konunun tüm öğrencilerin başarı grafiğinin artması olduğunu belirten Yener, "Maarif ailemizin ve tüm paydaşlarımızın destek ve çalışmaları ile sınava katılım sağlayan öğrencilerimizin başarılı sonuçlar alması bizleri mutlu etmiştir. Moral ve motivasyonumuzu yüksek tutarak, çocuklarımız için gecemizi gündüzümüze katmaya, emek vermeye başarılarımızı artırmaya devam edeceğiz" dedi.

Yener, LGS tercih sürecinin de etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini belirterek, "Bu süreçte çocuklarımıza en iyi şekilde rehberlik etmeliyiz. Belirlediğimiz 201 noktada 17 Temmuz’a kadar öğrencilerimize LGS tercih danışmanlığı hizmeti vereceğiz." dedi.

Toplantının son bölümünde okul/kurum müdürleri görüş, öneri ve taleplerini dile getirdi.

Kaynak: iha