TAM KAPANMA TOKAT’TA VAKA SAYILARINI YÜZDE 30 AZALTTI

TAM KAPANMA TOKAT’TA VAKA SAYILARINI YÜZDE 30 AZALTTI

Tam kapanma Tokat’taki özellikle son dönemde artan mutantlı virüs vaka sayılarını aşağı çekti mi? Tokat Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, geçen haftaya oranla vakalarda yüzde 30 düşüş yaşandığını söylese de neredeyse tama yakın dolu olan yoğun bakım servislerine bunun yansımasının en az 1 buçuk ay süreceğini ifade etti

06 Mayıs 2021 - 16:43

Tokat Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, tam kapanma süreci devam ederken bunun Tokat’taki vaka sayılarına nasıl yansıdığını gazetemize değerlendirdi. Dr. Sümbül, “Tam kapanmanın etkisi daha yeni görülecek. Normalde zaten düşüş vardı burada. Biraz hızlandırdı diyebilirim. Geçen haftaya göre yüzde 30 oranında düşüş var” dedi.  

 

Yoğun bakım doluluk oranını sorduğumuz Sağlık Müdürü Sümbül, “Şuan tama yakın dolu. Yoğun bakımlar. Sayılar düşse bile servislere yansıması 15 gün sürer, yoğun bakımlara yansıması ise 1 buçuk ay sürer. Çünkü biz Kasım ayında o Pik yaptığımız dönemde sonuçlarının bitimi yılbaşını buldu. Hatta Ocak ayının 15’inin buldu. Bu seferki pik o kadar yüksek değildi. Yani Kasım’daki kadar yüksek değildi. Ama bunun kötü tarafı mutant olduğu için biraz daha gençlere bulaştırıcılığı fazlaydı. İlk başta mutant azdı ama şimdi Türkiye’deki vakaların yüzde 90’ı zaten mutant. Mutantlar hızlı yayılıyor ve bulaştırıcılığı da hızlı.” Diye konuştu.

 

EVLERİNİZİ SIK SIK HAVALANDIRIN

Tam kapanma süreci herkesin evde olduğu 17 günlük bir süreç. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin kapalı ortamların bol bol havalandırılması olduğunu söyleyen Tokat Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, vatandaşlara şu önerilerde bulundu: “Bu tam kapanma döneminde vermek istediğim mesaj şu; En önemlisi insanlar içerde olduğu için ev ortamlarına daha çok dikkat etsinler. Köy yerlerinde veya şehir içinde ‘Nasıl olsa evden çıkamıyoruz. Komşuya gidelim, çay içelim’ yapmasınlar. Yani herkes kendi evinde otursun. Kendi ailesi dışındakilerle çok sıkı görüşmesin Zaruri görüşmeleri gerektiğinde ise mutlaka sosyal mesafeye dikkat etsinler. Maskelerini taksınlar. Hatta mümkünse balkon, teras gibi yerlerde açık havadagörüşsünler. Artık havalar güzel. Mümkün olduğu kadar sık sık evlerini havalandırsınlar.”

ÖZEL HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi