Elektrikli araç ve mobilizasyon sistemleri üzerine uzmanlaşan teknoloji şirketi EVRY, Türkiye'nin elektrikli araç pazarına hızlı bir giriş yapacak. Firmanın çok kısa bir süre içerisinde tasarlayıp ürettiği, yüzde yüz yerli ve milli otomobili VERY dikkatleri çekiyor. Şirket, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) TeknoPark'ta tamamen yerli mühendis ve tasarımcılar tarafından geliştirilen VERY ile sektöre iddialı bir adım atıyor.

VERY, 4 farklı modelde L7 sınıfında üretilen araçlar arasında yer alıyor. Elektrik motoru, batarya ünitesi, charger, invertor, yazılım, otonom sürüş ve uzaktan kontrol uygulamaları gibi tüm donanım ve yazılım, EVRY ekibi tarafından geliştirildi. Bu alanda 300 günde ortaya çıkan yeni nesil elektrikli aracın, Türkiye'nin ikinci yerli markası olma özelliği taşıdığı belirtiliyor.

Sağlık Turizmi Fuarı'na yoğun ilgi Sağlık Turizmi Fuarı'na yoğun ilgi

VERY için şimdiden 800 adet sipariş alındı ve araçlar, Go Green Fuarı'nda sergilenecek. Şirket, seri üretime Bursa'da kurulacak bir fabrika ile geçmeyi planlıyor. Fabrikanın kurulumunun ardından 2025 yılında seri üretime başlanması hedefleniyor. EVRY Teknoloji Kurucu Ortağı Yosun Karasu, 2024 yılı için 800 araç siparişi aldıklarını belirterek, yeni fabrika ile ilk aşamada yılda 10 bin araçlık üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

VERY'nin ortalama satış fiyatının 25 bin dolar olması bekleniyor. Şirket, Türkiye pazarı için tüm onay süreçlerini tamamlamış durumda; ancak Avrupa tip onayları, R85 ve sertifikasyon süreci devam ediyor. Sertifikasyonun tamamlanmasıyla VERY'nin Avrupa pazarına da adım atması planlanıyor. Elektrikli araç pazarında TOGG'a ciddi bir rakip olması beklenen VERY, Türkiye'nin yerli otomobil üretimine önemli bir katkı sunmayı hedefliyor.