Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleşen törene Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan ve Dt. Cüneyt Aldemir, Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Mücahit Eğri, Prof. Dr. Rasim Koçyiğit, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tıp Fakültesi dönem 1 öğrencisi Selin Yayla yapmış olduğu açılış konuşmasında, yoğun ve zorlu bir çalışma dönemi sonucunda Tıp Fakültesini kazandığını ifade ederek bu mesleği seçmedeki en büyük sebebin insanların hayatına bir nebze de olsa dokunabilmek olduğunu söyledi. Yayla, eğitim sürecinin başarıyla sonuçlanmasını umduğunu belirterek desteklerinden dolayı ailesine teşekkür etti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan yapmış olduğu konuşmada TOGÜ Tıp Fakültesi hakkında bilgiler aktardı. Özkan, hekimlik ve beyaz önlüğün anlamı konusunda da ayrıntılı bilgileri dinleyicilere aktardı. Eğitimleri süresince öğrencilerin usta çırak ilişkisi içerisinde mesleğin tüm yönlerini öğreneceklerini ifade eden Özkan, öğrencilerin kendilerini sürekli güncellemeleri gerektiğini ve meslekleri boyunca eğitimlerinin de devam edeceğini belirtti. Hekimliğin zor olmasına karşın mesleği sevenler için oldukça güzel olacağını belirten Özkan, beyaz önlüklerinin tüm öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz yapmış olduğu konuşmada, beyaz önlük giyme töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yılmaz konuşmasında, “Tıp, insan sağlığı ve yaşamı için en önemli alanlardan biridir. Bugün burada, yeni bir neslin tıp alanındaki eğitimine başladığını görmek, umut ve heyecan kaynağımızdır” ifadelerine yer vererek beyaz önlüklerin, kutsal olan insan sağlığına adanmışlığı simgelediğini belirtti. İyi bir hekim olmanın sadece tıp bilgisini değil, aynı zamanda insanlığı, empatiyi, samimiyeti, dürüstlüğü ve saygıyı da içerdiğini söyleyen Rektörümüz önlüklerin sadece bir giysi olmadığını aynı zamanda bu değerlerin de sembolü olduğunu ifade etti. Öğrencilere başarılar dileyen Yılmaz, “Bilmenizi isterim ki biz bu büyük yolculukta ihtiyaç duyduğunuz her köşe başında var gücümüzle size rehberlik etmek için hep hazır olacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Milletvekili Dt. Cüneyt Aldemir yapmış olduğu konuşmada “Bu ulvi mesleğe adımını atan tüm kardeşlerime şimdiden doktorluk mesleği hayırlı uğurlu olsun. Beyaz önlüğü giymek demek büyük sorumluluk almak demektir” ifadelerine yer verdi. Doktorluğun usta çırak ilişkisi içerisinde gerçekleşen bir meslek olduğunu ifade eden Aldemir, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin köklü bir üniversite olduğunu bu anlamda öğrencilerimizin oldukça şanslı olduklarını söyledi. Beyaz önlüklerinin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

TOGÜ Rektörü Yılmaz 1. Yılını değerlendirecek TOGÜ Rektörü Yılmaz 1. Yılını değerlendirecek

Açılış konuşmaları sonrasında TOGÜ Devlet Konservatuvarı tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Akabinde önlük giyme törenine geçildi.

Törende Milletvekilleri, Rektör, Rektör yardımcıları, dekanlar ve öğretim üyeleri tarafından öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Toplu fotoğraf çekimi sonrası tören son buldu.