Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Haziran Ayı Koruma Kurulu Toplantısı Gerçekleşti.

5402 Sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu kapsamında oluşturulan Koruma Kurulları, suçtan zarar gören kişilerin karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunların çözümü ile ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin meslek veya sanat edinmelerinde, iş bulmalarında ve karşılaştıkları diğer güçlüklerin çözümünde yardımcı olmak amacıyla faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda, Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Haziran ayı Koruma Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı Detayları

06 Haziran 2024 tarihinde saat 10:00'da Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı'nda gerçekleştirilen toplantıya Cumhuriyet Savcısı Muhammed Yusuf Göztepe başkanlık etti. Açılış konuşmasında Savcı Göztepe, dezavantajlı grupta bulunan eski yükümlüleri yeniden topluma kazandırmak adına psiko-sosyal, ekonomik ve toplumsal desteğin sağlanmasının önemine değindi. Ayrıca, yükümlüler için gerçekleştirilecek faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda Ele Alınan Konular

Koruma Kurulu üyelerinin tanışmasının ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçildi. Toplantıda aşağıdaki konular ele alındı ve karara bağlandı:

Eski Hükümlülerin Projeleri: 2024/2. dönem eski hükümlü kendi işini kurma hibe destek programından faydalanmak isteyen yükümlülerin projeleri kurulun onayına sunuldu ve projeleri onaylanan eski hükümlülerin proje akıbetleri değerlendirildi.
Meslek Edinme Kursları: Mart 2024 - Haziran 2024 tarihleri arasında tamamlanan meslek edinme kursları değerlendirildi.
Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği: Bu kapsamda düzenlenen seminerler ve gerçekleştirilen faaliyetler gözden geçirildi.
Gelecek Etkinlikler: 2024 yılı içerisinde gerçekleşmesi planlanan diğer etkinlikler Koruma Kurulu tarafından onaylanarak kabul edildi.

Img 20240610 Wa0013 Koruma Kurulu 3 Tokathaber

Eski Hükümlülere Destek

Toplantıda, eski hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması için çeşitli projelerin desteklenmesi ve yürütülmesi gerektiği vurgulandı. Bu projeler, eski hükümlülerin meslek edinmelerine, kendi işlerini kurmalarına ve topluma uyum sağlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Mart Ayı Koruma Kurulu toplantısından sonra kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirliği ve Koruma Kurulu Başkanlığınca alınan karar neticesinde gerekli çalışmalar yapılmış, kurumlarla iletişime geçilerek Ramazan ayı münasebetiyle tespit edilen ihtiyaçlı yükümlülere; içerisinde birçok çeşit olan toplam 40 gıda kolisi, yükümlü ve yükümlü yakınlarına 30 adet ayakkabı, 24 denetimli serbestlik yükümlüsüne kişi başı 2000 TL’lik fitre yardım desteği Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından toplam 93 ihtiyaç sahibi yükümlüye  ulaştırıldı. Yine Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Tokat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İşbirliğine LC Waikiki Mağacılığın katkılarıyla, yükümlü yakını 29 çocuğa “Bayramlıklarınız ve Bayram Tıraşınız Bizden” etkinliği kapsamında Ramazan Bayramı nedeniyle kıyafet yardımı yapıldı. Bayramlıklarını teslim alan çocukların belirlenen berber ve kuaförlerde saç kesimi yaptırıldı. Yardımlarını esirgemeyen Türk Kızılayı Tokat İl Başkanlığına, Tokat Ticaret Borsasına, Tokat İl Müftülüğüne, Tokat Diyanet Vakfına, Tokat Ayakkabıcılar Odası Başkanlığına, Tokat Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığına ve diğer zamanlarda da Sosyal Markete desteklerini sunan kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür edildi. Sosyal Markete gerekli desteklerin sürdürüleceği kararı alındı. 

Toplantıda ayrıca Sürü Yönetimi, Arıcılık, İş Makinesi Operatörlüğü, Su Bazlı Boyacılık Kursu, Düz Dikiş Makineciliği Kursu, Bişki Dikiş Kursu, Filografi Kursu, Kokulu Mum Kursu ve benzeri kursların açılmasının devam ettirilmesi, Ceza İnfaz Kurumundan Salıverilen hükümlülerden Ekskavatör ve Forklift Kursunu başarıyla tamamlayan kişilere istihdam desteği sağlanması, Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarına gerekli desteklerin sağlanması ve bu kapsamda suça sürüklenen çocuklar ve genç yükümlüler için şehir dışı gezi düzenlenmesi konuları da koruma kurulu tarafından değerlendirilerek onaylandı.

Zile’de "Aşure Günü" Etkinliği Düzenlendi Zile’de "Aşure Günü" Etkinliği Düzenlendi

Img 20240610 Wa0012 Koruma Kurulu 2 Tokathaber

Toplatının sonlarına doğru sözü alan Tokat Denetimli Serbestlik Müdürü Vedat Gülşen, son 3 ay içerisinde çeşitli müze gezileri yapıldığını, kandil etkinlikleri kapsamında seminerler düzenlendiğini, şehitliğe ve sevgi evlerine ziyaretler yapıldığını, yükümlülere yönelik çeşitli hobi kurslarının açıldığını, yine yükümlülere yönelik sürü yöneticiliği kursunun açıldığını, suça sürüklenen çocukların her ay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne götürüldüğünü, sık sık suça sürüklenen çocukların ailelerine ziyarete gidildiğini, bağımlılıkla mücadele kapsamında faaliyetler gerçekleştirildiğini, yükümlü ve yükümlü yakınlarına Kurban Bayramı öncesinde gerekli yardımların yapılacağını ve planlanan etkinliklerin hız kesmeden devam edeceğini Koruma Kurulu üyelerine aktardı.

Haziran ayı Koruma Kuruluna ev sahipliği yapması münasebetiyle Tokat Belediye Başkanlığına teşekkür edilerek dilek ve temennilerle toplantı sonlandı.

Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Haziran ayı Koruma Kurulu toplantısı, eski hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması ve sosyal uyumlarının sağlanması adına önemli kararların alındığı verimli bir toplantı oldu. Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, eski hükümlülere yönelik destek projeleri ve faaliyetlerle onların topluma entegrasyonunu sağlamaya devam ediyor.

Muhabir: Burhan Arar