google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT’I DÜNYAYA AÇACAK 3 PROJE İHALE AŞAMASINDA

TOKAT’I DÜNYAYA AÇACAK 3 PROJE İHALE AŞAMASINDA

Tokat’ı sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtacak olan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Güdümlü Projesi, Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Projesi, Tokat Kalesi Restorasyon Projesi’nde ihale aşamasına gelindi

16 Nisan 2021 - 16:34

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı başkanlığında düzenlenen toplantıda proje çalışmaları tamamlanıp, ihale aşamasında olan; Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Güdümlü Projesi, Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Projesi, Tokat Kalesi Restorasyon Projesi yatırımları ele alındı. Vali Balcı, Tokat a değer katacak 3 projeyle ilgili,“Tarihi, turistik ve kültürel zenginliği olan Tokat’ımızda var olan değerleri sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtarak turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Proje çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Tokat’ımıza, memleketimize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

KAZ GÖLÜ YENİ ZİYARETÇİLERİYLE TANIŞACAK

Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Projesi’nin ihale aşamasına geldiğini bildiren Vali Balcı, “Valiliğimiz koordinesinde devam eden çalışmalarla İhale aşamasına gelen Kaz Gölü Türkiye’nin önemli değerleri arasında. Kaz Gölü’nü turizm cenneti haline getirip,tarih ve doğa turizmi olarak geliştireceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın toplam koruma alanı bin 170 hektar olup göl alanı 73 hektar kuru, 201 hektar sulu olmak üzere toplam 274 hektardır. Kaz Gölü, göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı kuş türlerine konaklama imkanı sağlayan eşsiz bir doğal güzellik olurken mevcut popülasyonda yaşamını sürdüren 110 çeşit kuş türü barındırıyor. Kaz Gölü’ne yıllık 500 bin ziyaretçi çekilmesi hedefleniyor.

TOKAT KALESİ RESTORE EDİLİYOR

Tokat Valiliği ve Belediye Başkanlığı’nın yürüttüğü Tokat Kalesi Restore Projesiyle ilgili Vali Balcı “Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımız işbirliğiyle Tokat Kalesi Restorasyonu ihale hazırlığında. Önemli bir turizm potansiyeline sahip Tokat Kalesi, restorasyonunun tamamlanmasıyla Tokat'ımızın değerine değer katacak” diye konuştu.

Romanya Prensi ve Eflak Voyvodası 3'üncü Vlad'ın, Tokat'ta 4 yıl boyunca sürgün olarak yaşadığı öne sürülen kale, gizemli haliyle dikkatleri üzerine çekiyor. Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan Tokat Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla birkaç yıl önce yapılan çalışmalarda Ceylan Geçidi ortaya çıkartılmış, 140 metre derine inilen geçitte suya rastlanılması sonucu çalışmalar durdurulmuştu. Restorasyonla farklı bir boyut kazanacak Tokat Kalesi, şehrin sembolü olmaya devam ederek turistlerin uğrak noktası haline dönüşecek.

BALLICA MAĞARASI DÜNYANIN BİR DEĞERİ

İhale aşamasındaki Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Güdümlü Projesi’yle ilgili ise Balcı şunları söyledi: “Valiliğimiz koordinesinde proje çalışmaları tamamlanıp, ihale aşamasında olan Ballıca Mağarası sadece Tokat’ın değil, Türkiye’nin, dünyanın, insanlığın bir değeri. Ballıca Mağarası’nı Türkiye’nin turizm hayatına kazandırıyoruz.”

 

Pazar ilçesinde yer alan 3,5 milyon yıllık bir geçmişe sahip Ballıca Mağarası, dünyadaki benzerlerinin en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor. 2019 yılında Türkiye'den UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren Ballıca Mağarası, OKA’nın 6,3 Milyon TL Hibe desteği ve toplam 13,3 milyon TL bütçesi olan projeyle, sosyal tesisler, kamp alanı ve kır lokantasıyla turizmde önemli bir kazanım elde edecek.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜRÜLTÜ SONUCU ÇIKAN KAVGA HASTANEDE BİTTİ
GÜRÜLTÜ SONUCU ÇIKAN KAVGA HASTANEDE BİTTİ