Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği'nin Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas'ın zengin ve göz alıcı mutfak kültürüne dikkat çekerek, Tokat kebabının aslında bir Sivas yemeği olduğunu  iler sürdü. Bu açıklama ile her yıl yaşanan Tokat Kebabı polemiği iki il arasında yeninden avlenledirdi. Tokatlılar Sivas'ın köftesine, kangal köpeğine sahip çıkmasa da Sivas'lıların anlam verilemeyen şekilde Tokat'ın marka değerlerine göz dikmesi şaşırtmaya devam ediyor. Hal böyle olunca coğrafi işaret tescilli olan, belgeleri ile Tokat'ın olduğu net olan kebaba Sivas'ın sahip çıkma çabaları beyhude olarak değerlendiriliyor.

Son noktayı Şahin koydu

Tokat'ta Muhtar Adayından İlginç Vaat: Kazanırsa %20 İndirim Yapacak Tokat'ta Muhtar Adayından İlginç Vaat: Kazanırsa %20 İndirim Yapacak

Söz konusu tartışmalara son noktayı koyan Ünlü Gume Adnan Şahin şu sözlere yer verdi: "Tokat bağlarında yaklaşık 300 yıl önceye dayanan kebap fırınlarının varlığı şüphe götürmez bir şekilde Tokat kebabının istemiyle şamil Tokat şehrine ait olduğunu tescil eder. "Senin benim' kavgasına hiç gerek yok... Sivas ve Tokat şehirleri arasında yıllardır anlamsız bir tartışma halini alan Tokat Kebabının anavatanı Tokattır" dedi.

t-06r-28 yemek_page-0001 (1)