Tokatlı Gazeteci hayatını kaybetti Tokatlı Gazeteci hayatını kaybetti

Türkiye genelinde iyilik hareketleriyle adını duyuran "gizemli hayırsever" ihtiyaç sahiplerinin umudu olmaya devam ediyor. Tokat, Samsun, Ordu, Sivas ve Yozgat gibi birçok ilde ortaya çıkan ve bakkalların veresiye defterlerindeki borçları ödeyen bu gizemli hayırsever, son olarak Temmuz ayında görülmüştü. Bu tarihten itibaren ortalıktan kaybolan hayırseveri vatandaşlar, heyecan ve umut içerisinde beklemeye devam ediyor. Artan yaşam masrafları ve fiyat zamlarının etkisiyle veresiye defterlerine borç yazdıran bazı vatandaşlar, gizemli hayırseverin bir an önce yeniden ortaya çıkmasını umut ediyor.  

Zimem Defteri  Uygulması  Nedir? 
Zimem Defteri; Bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Osmanlı İmparatorluğunda varlıklı kişiler, içinde yazılı olan tüm borçları ödeyerek zimem defterlerini satın alırdı.

Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, "sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usûlü Zimem Defteri; bir dayanışma örneği olarak genelde Ramazan Aylarında sürdürülüyor.