google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokat’ta sessizlik hakim

Tokat’ta sessizlik hakim

YÖK, 23 Mart'ta uzaktan eğitim kapasitesine sahip üniversitelerde dijital imkanlarla uzaktan öğretim süreci başlatılacağını duyurdu. TOGÜ, altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Dünyayı saran korona virüse karşı alınan sıkı tedbirler Tokat’ta da kendini hissettirdi. Sokaklar ve caddeler bomboş kaldı. Açık işyerlerinde maske ve eldiven kullanılıyor

19 Mart 2020 - 10:58

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan Corona virüs etkileri hala sürüyor. Özellikle son zamanlarda İran'dan sonra İtalya, Almanya, Fransa başta olmak üzere Avrupa'da ciddi bir şekilde enfekte olan sayısı ve ölüm haberleri arka arkaya geliyor. Türkiye’de koronavirüs hastalığının (COVID-19) patlak vermesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son resmi açıklamasında 89 yaşında bir erkek hastanın hayatının virüs nedeniyle kaybettiğini açıklarken toplam vaka sayısının 98’e çıktığını duyurdu.

TOGÜ’DE UZAKTAN EĞİTİM HAZIRLIĞI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ''23 Mart'ta uzaktan eğitim kapasitesine sahip üniversitelerimizde dijital imkanlarla uzaktan öğretim süreci başlayacak. Bu kapasiteye sahip olmayan üniversiteler için de 23 Mart'ta açık ders malzemeleri havuzu açılacaktır" dedi. Konuyla ilgili Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi resmi internet sayfası üzerinden yapılan duyuruda; “Değerli Öğrencilerimiz, Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan kararlar çerçevesinde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki tüm dersler 23 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren Uzaktan Eğitimle verilecektir. Altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere olup, eğitimin nasıl verileceğine dair detaylar ilerleyen günlerde duyurulacaktır. Tüm çalışanlarımıza, öğretim üye ve elemanlarımıza ve öğrencilerimize duyurulur.” İfadelerine yer verildi.

PANİK YAPMAYIN KURALLARA UYUN

Uzmanlar Panik halinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğe dikkat çekerken temizlik ve hijyen kurallarına titizlikle uyulması ve salgının yayılmasının önüne geçilmesi için zorunlu olmadıkça evlerden çıkılmaması uyarısına Tokat halkının olumlu yaklaşımı da sokakta kendini hissettirdi.İçişleri Bakanlığının 81 İle gönderdiği Koronavirüs genelgesi gereği; tiyatro,sinema,konser salonu,nişan/düğün salonu,çalgılı/müzikli lokanta/kafe,gazino,kahvehane,kıraathane,kafeterya,kır bahçesi, nargile kafe,internet salonu,internet kafe,her türlü oyun salonları,kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi,dernek lokalleri,lunapark,yüzme havuzu,hamam,sauna,kaplıca,masaj salonu,SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine 16 Mart tarihi itibariyle durdurulması kararlaştırılmıştı.

MASKE VE ELDİVEN HASSASİYETİ

 

Kararın ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat’ta da sessizlik hakim. Caddelerde nadiren gelip geçen insanlar görülüyor. Araç trafiği de yok denecek kadar az. Toplu ulaşım araçlarında doluluk oranı yüzde 60-70 oranında düşüş yaşadı. AVM ve açık park alanları da bomboş kaldı. Açık olan işyerlerinde çalışanlar maske ve eldiven kuralına özen gösteriyor. Ayrıca sokağa çıkmak zorunda kalan birçok vatandaş da maske takmaya başladı. Şehirde ise şimdi sessizlik hakim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x