Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen IPARD III Programı’nın ilk çağrısına Türkiye genelinden yoğun ilgi geldi. Bu çağrıya toplamda 1029 fiziki proje başvurusu yapıldı. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin eş finansmanıyla yürütülmekte olup, bu yıl 81 ilde, Tokat'ta dahil olmak üzere uygulanmaya başlandı.

IPARD III Programı’nın Detayları

Programın ilk başvuru çağrısı, et, süt, yumurta, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörlerinde soğuk hava deposu, süt toplama merkezi, işleme tesisi kurulumu ve modernizasyonuna yönelik yatırımlar için 21 Mart’ta ilan edildi. Proje başvuruları 5 Nisan’da alınmaya başlandı ve 14 Haziran’da sona erdi. Bu süreçte tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar için toplam 1029 proje başvurusu yapıldı.

Mesleki Gelişim İçin Güçlü Adım: Tokat ve Eskişehir SMMM Odaları Buluştu Mesleki Gelişim İçin Güçlü Adım: Tokat ve Eskişehir SMMM Odaları Buluştu

Tkdk Ipard Iıı1 Tokathaber-1

IPARD III Kapsamındaki Yenilikler

IPARD III Programı ile bazı yenilikler de hayata geçirildi. Programın destek kapsamına alınan yeni sektörler ve alanlar şunlardır:

Yumurta işleme,
Yem bitkileri ve solucan gübresi yetiştiriciliği,
Tuzlu suda kültür balıkçılığı,
Hayvansal üretimde organik ürünler,
Zeytinyağı ve zeytin ürünleri sektöründe 1 milyon 250 bin avro üst limitli yatırımların küçük-orta ölçekli işletmelerce yapılabilmesi,
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve bağlı il ve ilçe birimlerinin başvuru yapabilme imkânı,
Açık alanda bitkisel üretim yatırımları için (makine-ekipman) yüzde 15’lik bütçe ayrılması.

Tkdk Ipard Iıı2 Tokathaber

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Gelecek Çağrılar

Başvuruların tamamlanmasının ardından, IPARD Programı’nda yer alan sıralama kriterlerine göre projeler puanlanacak ve çağrı bütçesinin imkân verdiği başvurular detaylı olarak incelenecek. Yaklaşık 3 ay sürecek kontrol sürecinin ardından destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalanacak.

2024 yılı çağrı takvimine uygun olarak, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirinden ikinci başvuru çağrı ilanının Haziran ayında yapılması planlanıyor. Bu başvuruların Temmuz ve Ağustos aylarında alınması öngörülüyor.

Tokat, yapılan çağrıya kayıtsız kalmayarak yoğun ilgi gösterdi ve projelerle katılım sağladı. Bu program sayesinde tarım ve kırsal kalkınma alanında önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Muhabir: Burhan Arar