Tokat ile komşu şehir Sivas arasında dönem dönem polemiğe dönüşen Tokat Kebabı Tokat'ın mı yoksa Sivas'ın mı? sorusuna son noktayı Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Beyaz TV'de Tahir Sarıkaya'nın sunduğu "Uyan Türkiyem" programında canlı yayında koydu. 


Program kapsamında Tokat'ı gezen "Uyan Türkiyem" ekibinden Pelda Arkan, Kanal Tokat kenarında yapılan canlı yayında Başkan Eroğlu'na  Tokat Kebabıyla ilgili Sivaslıların Sivas Kebabı iddiasını sordu. Başkan Eroğlu, "Kesinlikle bunu hem biz kabul etmiyoruz hem de bu işte üstat diyebileceğimiz birçok milli şeflerimiz de bunu zaten kabul etmiyorlar. Zira biz bu işi hem coğrafi işaretini hem de tescilini aldık.

Artık Tokat kebabı Tokat'a ait olan bir kebaptır. Aslında bu da tatlı bir rekabet. Sivas bizim kardeşlerimiz, onlar da çok seviyoruz. Onların da çok farklı damak zevkleri var. Onlar da çok güzel bir zengin mutfağı var ama tabii ki Tokat kebabı Tokat'a ait bir kebap. Bu son yıllarda böyle bazen çıkıyor, bazen bununla ilgili de hafif atışmalarda yapıyoruz ama Tokat kebabı Tokat'a aittir. Çünkü sebze anlamında Tokat çok zengindir. Yani domatesiyle patlıcanı ile biberiyle daha birçok envai çeşit sebzesi ile sebze yetiştirme anlamında Sivas zayıftır. Biz aslında onların bir bahçesi gibiyiz de. O anlamda ben de tartışmaya buradan bir nokta koyarak Tokat kebabı Tokatındır diyorum" diye konuştu. 

Jandarma: Siz de görüyor musunuz? Jandarma: Siz de görüyor musunuz?