TOKATLILAR ATA’YI MİNNETLE ANIYOR

TOKATLILAR ATA’YI MİNNETLE ANIYOR

Tokatlı vatandaşlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin seneyi devriyesinde, Ata’yı rahmet ve minnetle anıyor.

09 Kasım 2020 - 19:12

57 yıllık hayatının içerisine bir ulusu kurtarmak da dahil bir çok başarıyı sığdıran, bir çok milletin ise imrenerek ve kıskanarak 20’inci yüzyılın dâhisi olarak nitelendirdiği, ülkemizde ise 7’den 70’e her vatandaşın kalbinde önemli bir yere sahip Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin seneyi devriyesinde rahmet ve minnetle anılıyor.

Yok olmak üzere olan bir milleti adeta küllerinden yeniden doğmasını sağlayan, dahiyane stratejiler uygulayarak elde ettiği zaferlerle düşmanın dahi saygısını kazanan, kurduğu Cumhuriyet sonrasında getirdiği devrimlerle insanlar arasındaki eşitliği sağlamlaştıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 82’inci yıldönümünde de buruk bir şekilde anılıyor. Doğduğu kent Selanik’ten, gözlerini kapadığı İstanbul’a, milli mücadelenin dirilmesinde önemli rolü olan Samsun’dan, Amasya, Sivas ve Erzurum’a, hatta ve hatta bu kutlu mücadeleye ilk askerin toplandığı Tokat’a kadar yurdun ve dünyanın dört bir yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk dolan gözlerle ve titreyen seslerle yad ediliyor.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele yıllarında ve Cumhuriyet Döneminde Tokat’ı altı kez ziyaret etti. Atatürk’ün Tokat’ı ilk ziyareti 26 Haziran 1919 tarihinde, Milli Mücadele yıllarında oldu. İkinci ziyaretinin ise 25 Eylül 1924 Perşembe günü, Latife Hanımla birlikte olduğu biliniyor. Atatürk’ün Tokat’ı daha sonraki yıllarda 4 kez daha ziyaret ettiği de resmi kayıtlarda yer alıyor. Tokat’ı hem milli mücadele, hem de Cumhuriyet döneminde önemseyen Mustafa Kemal Atatürk, günümüzde de Tokatlılar nazarında çok önemli bir yere sahip. 7’den 70’e tüm Tokatlılar, 10 Kasım’da Ulu Önder’i sevgi, saygı ve minnetle yad ediyor.

 

Ali Mert Yeşilyurt (Öğrenci) – Kendisini saygı ile anıyorum. 10 Kasım için ne söylenebilir ki? Hala gitmesine üzülüyoruz. O’nun açtığı yolda yürüyoruz, O’nun düşüncelerini, O’nun fikirlerini özümsüyoruz.

 

Berk Kaplan (Öğrenci) – O’nu görmeyi çok isterdim. Ama nasip olmadı. Bize bu memleketi bıraktığı için minnettarız. O’nun büyüklüğünü de, ne kadar iyi bir insan olduğunu da biliyoruz.

 

Erkut Bolat (İşçi) – Ne söyleyebilirim ki? Bir ülkeyi kurtarmış büyük bir kahraman. Bir liderin ölümü hiçbir milleti bu kadar yıpratıp üzmemiştir sanırım. Kabri nurla dolsun, mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.

 

Fatmanur Çelik (Öğrenci) – Atatürk bize bu gençlik ruhunu bıraktı. Biz O’nun sayesinde buralara geldik. O’nun için ne yaparsak, ne söylersek bizim için yaptıkları karşısında boş kalacaktır. O’nun hakkını çok da kolay ödeyemeyiz sanırım. 10 Kasım’da da O’nu güzel bir şekilde anmak istiyoruz. Ben Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisiyim. Sanatla uğraşıyorum O’nun da sevdiği üzere.

 

İremnur Yıldırım (Öğrenci) – Atatürk bize Gençliğe Hitabesinde söylediği gibi bıraktıklarını muhafaza etmeye çalışıyoruz. O’nun emanetine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Rahmetle anıyorum Ata’mızı.

 

Mehmet Şişmaner (Emekli) – Böyle bir lider daha dünyaya gelmedi. Belki de gelmez. Daha da başka bir şey söylemiyorum. Çünkü O olmasaydı zaten her şey bitmişti bu millet için. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

 

Yasin Berkay Çelik (Öğrenci) – Bıraktıkları her şey için teşekkür ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Dualarımızda sürekli. 10 Kasım’da da yine dualarla anıyoruz, Allah ömür verdikçe de anmaya devam edeceğiz.

 

"Hiçbir savunma vasıtasına sahip olmasak dahi, dişimiz, tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu müdafaa etmeyi zaruri görüyorum. Tarih bize, vatan urunda, canını malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiç bir zaman milletimden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an milletim için şerefimle ölmeğe hazırım."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
21 Haziran 1919 - Tokat

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi