Pegasus, Silikon Vadisi'nde Teknoloji İnovasyon Merkezi kuruyor Pegasus, Silikon Vadisi'nde Teknoloji İnovasyon Merkezi kuruyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz'de enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve enerji bağımsızlığını artırmak adına önemli bir girişimde bulunarak dört yeni petrol arama ruhsatı elde etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından verilen bu ruhsatlar, Resmi Gazete'de yayımlanan ilanlarla kamuoyuna duyuruldu.

Verilen ruhsatlar, Karadeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge ve Kıta Sahanlığı içerisinde tanımlanan deniz yetki alanları kapsamında; AR/TPO/KD/C23, D22, D23 paftalarında 326 bin 253 hektarlık, AR/TPO/KD/D20, D21 paftalarında 48 bin 333 hektarlık, AR/TPO/KD/E20, E21, F21 paftalarında 262 bin 762 hektarlık, ve AR/TPO/KD/E22, E23, F22, F23 paftalarında ise toplamda 556 bin 162 hektarlık bir alanda petrol arama faaliyetlerini yürütme yetkisi veriyor. Bu ruhsatlar TPAO'ya sekiz yıllığına verilmiştir.

Ek olarak, ABE Petrol Doğalgaz Enerji Maden AŞ’ye ait olan ve AR/ABE/K/N48-c1, c4 pafta numaralarıyla tanımlı petrol arama ruhsatları da, herhangi bir mükellefiyet olmaksızın TPAO Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Bu stratejik adımlar, Türkiye'nin yerli ve milli enerji kaynaklarını keşfetme ve geliştirme hedefi doğrultusunda atılan büyük adımlar olarak görülüyor.