Vali Balcı, Kütüphaneler Haftasını kutladı

Vali Balcı, Kütüphaneler Haftasını kutladı

Kitap Tokat projesiyle kitap okumada farkındalık oluşturan ve şehre kazandırılan kütüphanelerle tanınan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Kütüphaneler Haftasını kutladı

30 Mart 2021 - 00:41

Kitap Tokat Projesiyle Tokat’tan ülkeye yayılan örnek bir proje başlatan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, 7’den 70’e her kesime kitap dağıtarak okumada önemli bir farkındalık çalışmasının adımını atarken diğer taraftan şehirde il halk kütüphanesi başta olmak üzere yeni ve tam donanımlı kütüphaneleri de şehre kazandırma çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kitap ve kütüphaneye verdiği önemle tanınan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Kütüphaneler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. “Bilgiyi üreten ve kullanan milletlerin tarihsel süreç içerisinde ekonomik, siyasal ve toplumsal açıdan diğer milletlere üstünlük sağladıkları bir gerçektir. Okumadan, araştırmadan, öğrenmeden, hiçbir alanda başarı elde etmek mümkün değildir” diyerek mesajında bireylerin araştırma, tanıma ve öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurumun kütüphaneler olduğunu vurgulayan Vali Balcı, “Kütüphaneler, hem örgün eğitimi destekleyen bir bilgi merkezi, hem de hayat boyu öğrenmeye verdiği katkı ile yaygın eğitim merkezi konumunda bulunan bir eğitim ve kültür kurumudur.Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde bilginin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Çünkü toplumların geleceği çağdaş bilgilerle donatılmış, araştırmacı ve analitik düşünebilen nesillerden geçmektedir. Bilgiye ulaşmayı sağlayan en önemli yollardan biri de insanlara bilgi hazinelerinin kapılarını açan kütüphanelerdir.Çocuklarımıza ve gençlerimize kitap sevgisini aşılamalı, onlara kütüphanelerden yararlanma alışkanlığı kazandırmalıyız” dedi.

 

ÖĞRENCİLER KİTAPLA BULUŞUYOR

Kütüphanelere yapılacak her türlü desteği, ülkemizin geleceğine yapılmış katkının bir parçası olarak değerlendirdiklerini söyleyen Vali Ozan Balcı, “Bu doğrultuda aklını kullanan, özgür ve analitik düşünen, sorgulayıcı akla sahip, aynı zamanda da kalbini kullanabilen ülkesiyle, değerleriyle gurur duyan dünyayı algılayan, anlamlandıran, nitelikli, kaliteli bireyler yetiştirmek amacıyla başlattığımız Kitap Tokat projesi ile öğrencilerimizi kitapla buluşturuyoruz. Pandemi döneminde çocuklarımız ve yetişkinlerimiz kitap okusunlar diye Kitap Tokat Projesi kapsamında kitaptokat.gov.tr adresinden öğrencilerimizin talep ettikleri kitaplar ile 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın talep ettikleri kitaplar paketlenerek, PTT kargoya aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor” dedi.

 

MODERN VE NİTELİKLİ KÜTÜPHANELER KAZANDIRILIYOR

Kütüphanelere yönelik çalışmaları da anlatan Vali Ozan Balcı, şöyle devam etti: “İlimize Türkiye’nin bağımsız Çocuk Kütüphanesi ve Bebek Kütüphanesi kazandırdık.“Annemden Doğdum Kütüphaneye Üye Oldum” projesi kapsamında Türkiye’de ilk kez ilimizde hayata geçirilen bebeklere üyelik kartı uygulaması ile bebeklerimizi kütüphaneye üye yapıyoruz. Yine tüm öğrencilerimizin kütüphanelere üye yapıyoruz.  Mevcut İl Halk Kütüphanesinin yerine daha modern, daha nitelikli, her türlü ihtiyaca cevap verecek, şehrin kimliğine uygun, güzel bir kütüphane kazandırıyoruz. Yine Pazar eski Hükümet Konağının kütüphane olarak restorasyonu devam ediyor. Niksar, Reşadiye, Almus, Başçiftlik, Artova, Yeşilyurt, Zile, Turhal ilçelerimize ilçe halk kütüphaneleri kazandırıyoruz.Tokat genelinde okullarımıza 76 Z-Kütüphane yaptık, 24 Z-Kütüphanenin yapımı devam ediyor. Güçlendirme yapılacak 16 okulumuzda Z- Kütüphane yapılıyor. Tokat’ı kitap çeşitliliği ve zenginliği açısından Türkiye’nin bir numaralı ili yapma hedefindeyiz. Amacımız çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın dünya ile yarışabilir konuma yükselmesine katkı sağlamak.Bu duygu ve düşüncelerle, başta kütüphane çalışanlarımız olmak üzere tüm hemşehrilerimizin Kütüphane Haftası’nı kutluyor, sağlık, afiyet ve mutluluklar diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
NİKSAR BAL'DA ŞANSINI ZORA SOKTU
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi
TOGÜ Tıp 8. mezunlarını verdi