Yağıbasan Medresesi'nde 'Filistin'de 400 yıl' söyleşisi Yağıbasan Medresesi'nde 'Filistin'de 400 yıl' söyleşisi

Cumhuriyet döneminin öncü sanayicilerinden ve Sivas'ın gururu, Nuri Demirağ'ın ilham verici yaşam öyküsünü konu alan "Hayalleri Uçuran Adam Nuri DEMİRAĞ" romanı, okuyucuların yoğun ilgisiyle karşılanarak hızla 7. baskısına erişti. Eğitimci ve yazar İlhan Ege tarafından Osmanlı Devlet Arşivleri'nden başlayarak yapılan kapsamlı bir araştırma sonucunda kaleme alınan eser, Demirağ'ın sıra dışı başarısını ve vizyonunu gelecek kuşaklara aktarmada önemli bir rol oynuyor.WhatsApp Image 2023-11-06 at 13.10.52

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümü ve Sivas Gazeteciler Cemiyeti'nin 30. kuruluş yıldönümü vesilesiyle İlhan Ege, Sivas'a gelen gazetecilere kitabını imzalayarak armağan etti. Soyadını Mustafa Kemal Atatürk'ten alan vatansever iş insanı Nuri Demirağ'ın hayat hikayesinin, Türk gençliği ve sanayicileri için bir ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Ege, eserini gençlerle buluşturmak için düzenlediği imza ve söyleşi etkinlikleriyle 50 binden fazla genci Demirağ'ın hikayesiyle tanıştırdığını belirtiyor. Etkinliklerdeki gençlerin milli meselelere olan bakış açılarında ve hedeflerinde olumlu değişimler gözlemlediğini ifade eden Ege, Nuri Demirağ'ın mirasının hala yaşadığını ve teşvik edici etkisini sürdürdüğünü gösteriyor.

İlhan Ege Kimdir?
Sivas doğumlu olan İlhan Ege, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Yakınçağ Osmanlı Tarihi üzerine Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Ege'nin, Osmanlı şehir kültürü, siyasal yapısı, Sivas tarihi, modernleşme süreci ve vakıfları gibi konularda akademik makaleleri yayımlanmıştır. Şu anda Sivas'ta bir okulda idareci olarak görev yapmakta olup, evli ve iki çocuk babasıdır.